Pogoda na noc. W sobotę Polska znalazła się pomiędzy niżem z ośrodkami nad Skandynawią oraz wyżem z rejonu Bałkanów. Jednak od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczała się będzie strefa mało aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego. Byliśmy w cieplejszej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego.
Sytuacja synoptyczna, 25.09.2021, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda. Sobota wietrzna w wielu regionach, pod wieczór wiatr zacznie słabnąć
W dzień zachmurzenie było na ogół umiarkowane, okresami duże. Lokalnie wystąpiły opady przelotnego deszczu. Zwłaszcza na północy kraju. Na termometrach maksymalnie od 14°C na Suwalszczyźnie, około 19°C w centrum do 20°C, 22°C na zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, jedynie nad morzem był dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem i w Sudetach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.
Podczas nadchodzącej nocy sytuacja baryczna zacznie się zmieniać. Coraz większy wpływ na pogodę w naszej części Europy będzie mieć rozbudowujący się klin wyżu rejonu Morza Śródziemnego. Jedynie na południu i zachodzie kraju zaznaczać będzie się jeszcze rozmywający się, mało aktywny, front atmosferyczny. Znajdować mamy się w dalszym ciągu w ciepłym powietrzu polarnym morskim. Różnica ciśnienia będzie niewielka.
Sytuacja synoptyczna, 26.09.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Pogoda na noc. Najchłodniej oprócz gór i obszarów podgórskich na północy i północnym-wschodzie. Miejscami mgły
W nocy z soboty na niedzielę na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko początkowo na wschodzie lokalnie duże i jedynie tam możliwy słaby deszcz. Następnie w drugiej części nocy punktowo mgły ograniczające widzialność do 300-400 metrów. Najchłodniej będzie od 5°C na północnym wschodzie, nieco cieplej około 10°C w centrum do 12°C, 13°C na południu, zachodzie i nad morzem. Wiatr na ogół słaby, w zachodniej połowie kraju zmienny, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza w drugiej części nocy z soboty na niedzielę według modelu ICON. Wartości miejscami mogą być niższe na północnym-wschodzie.
W kolejnych dniach czeka nas wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. Większe opady wkroczą dopiero od zachodu na początku ostatniego tygodnia września.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC