Pogoda na noc. Lokalnie gęsta mgła, możliwy śnieg w górach. Niewykluczone są przymrozki na krańcach południowych i południowo-wschodnich Polski.
Pogoda. Wyże na południu, niże na północy związane z cyrkulacją zachodnią
Pod koniec ubiegłego tygodnia dostaliśmy się w zasięg wędrownego wyżu, który przesunął się nad Ukrainę. Wpływał on również wczoraj na aurę w naszych szerokościach geograficznych, skutkując słoneczną aurą. Jednak od zachodu zaczęła nasuwać się płytka zatoka niżowa z mało aktywnym frontem chłodnym. Dlatego też w najbliższych dniach znajdować będziemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej związanej z niżem, który rozciągać będzie się od Morza Barentsa na wschodzie, przez Skandynawię po Labrador, a na południu po Wyspy Azorskie z centrum w rejonie Islandii. Na Północnym Atlantyku tworzyć będą się układy niżowe, jak i też dochodzić ma do frontolizy, czyli rozwoju frontów atmosferycznych. Na peryferiach głębokich niżów tworzyć mają się wtórne układy niskiego ciśnienia.
W najbliższych dniach na południu Starego Kontynentu utrzymywać będzie się rozległy układ wyżowy, niże baryczne znad Atlantyku i związane z nimi fronty przemieszczać będą się przeważnie północną częścią Europy. Większa dynamika w pogodzie oczekiwana jest na Bałtyku oraz w dzielnicach północnych. Z powodu dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżem a niżami z północy, wzrastać będzie różnie ciśnienia, zwłaszcza nad morzem i na północy kraju, a tym samym wzrost prędkości i porywistości wiatru rzędu 50-70 km/h. Jednak tak silnej wichury jak w ubiegłym tygodniu modele pogodowe na ten moment nie prognozują.
W ostatnich dniach października temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Nie są również prognozowane większe opady atmosferyczne do końca miesiąca. Więcej opadów zdarzyć może się w północnej części kraju, a na wzrost dynamiki na obszarze całej Polski przyjdzie nam poczekać do początku listopada.
Wtorek przyniósł niewielkie opady na zachodzie i północy
We wtorek w wielu regionach zachmurzenie małe i umiarkowane. Głównie zachodniej i północnej części kraju było okresami duże i tam miejscami obserwowano słabe opady deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zanotowano od 9°C na północnym wschodzie i Podhalu. Nieco cieplej, bo około 12°C w centrum do 14°C na południu. Wiatr odnotowany na stacjach IMGW-PIB był na ogół słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Szczególnie wysoko w Sudetach porywy przekraczały 70 km/h.
Pogoda na noc. Przymrozek możliwy tylko w górach i na obszarach podgórskich
W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Głównie na wschodzie i Wybrzeżu mogą zdarzyć się miejscami słabe opady deszczu. Natomiast Bieszczadach prawdopodobny deszcz ze śniegiem, natomiast w wyższych partiach Karpat śnieg. W drugiej części nocy rozwinie się miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200-400 m. Temperatura minimalna od 2°C na krańcach południowo-wschodnich, około 6°C w centrum do 10°C na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich od 0°C do 3°C. Niewykluczony, że w tych rejonach wystąpi niewielki przymrozek. Wiatr na ogół słaby, na północy umiarkowany, a na Wybrzeżu w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 05Z, 27 października 2021 według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC