Potężny mróz -25 na północy. Tak zimno nie było w październiku od dawna

Podczas gdy w Polsce męczą nas przymrozki oraz lokalny lekki, mróz, na północy kontynentu mróz jest siarczysty. Tak zimno nie było tam w październiku od kilkunastu lat. We wpisie oprócz silnego ochłodzenie na północny kontynentu sprawdzimy również jaka pogoda panowała będzie w innych regionach Europy. Zobaczymy też jak duże spadki temperatury przyniesie kolejne ochłodzenie jakie widać w prognozach w pierwszych dniach listopada.

Siarczysty mróz na północy kontynentu

24 października w miejscowości Nattavaara słupki rtęci spadły do -25 stopni Celsjusza. To najsilniejszy mróz w regionie od 15 lat. Wszystko za sprawą wyżu, który w tym okresie przynosił dobrą, bezchmurną pogodę na północny Skandynawii. Dzięki temu powietrze ogrzane w dzień bez problemów wypychane było do wyższych partii troposfery, a przy powierzchni doszło do bardzo szybkiego spadku temperatury. W okresie tym do spadków temperatury poniżej -20 stopni doszło w całej północnej Szwecji i Finlandii. W tym samym okresie mróz na południu wspomnianych krajów był zaledwie kilkustopniowy.

Północ Skandynawii raz po raz smagana jest również kolejnymi niżami znad Atlantyku. Mróz w takich okresach nie jest tak silny jak wspomniany jednak w takich okresach występują tam intensywne opady śniegu. Lokalnie na północy i zachodzie Skandynawii śniegu leży już kilkadziesiąt centymetrów. Co oczywiste z każdym dniem i tygodniem śniegu w regionie będzie przybywać. Tak samo jak mróz stawał się będzie coraz bardziej siarczysty. Powyższa mapa pochodzi z serwisu wxcharts.com. Atak zimy pod koniec października nie jest oczywiście w Skandynawii niczym niespotykanym. Mróz poniżej -20 stopni już zdecydowanie zasługuje na wspomnienie w serwisie pogodowym.

Mróz w listopadzie wróci do Europy

Obecnie w wielu regionach Europy obserwujemy ocieplenie. Ciepło jest między innymi w naszym regionie, gdzie po kilku dniach porannych przymrozków znów jest cieplej, a słupki rtęci wędrują w dzień nawet w okolice 15 stopni Celsjusza. Sytuacja pogodowa zmieni się wraz z początkiem listopada.

Na powyższej animacji obserwować możemy prognozy temperatury na poziomie 850 hPa. Doskonale obrazuje ona przepływ mas powietrza na kontynencie. Widać tu, jak w nadchodzący długi weekend nad Polską zalega jeszcze ciepłe powietrze (więcej w prognozie pogody na Wszystkich Świętych). Jednak od 1 listopada widać na animacji gwałtowny spływ chłodnych mas powietrza z północny do centrum i na wschód kontynentu. Jako pierwszy mróz pojawi się na północny Wysp Brytyjskich. W pierwszych dniach listopada w Szkocji, czy na północy Anglii mróz sięgać może nawet -4 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach listopada mróz pojawi się nocami i o porankach również w Europie Centralnej. na obszarach podgórskich i w górach mróz może być nawet dwucyfrowy.

Jaka pogoda na początku listopada w Polsce?

Za nami okres, gdy poranki przynosiły nam przymrozki, a lokalnie nawet mróz. Przed nami kilka cieplejszych dni i nocy w pogodzie nad Polską. Wiele wskazuje również na to, ze miarę ciepły będzie długi weekend. Po szczegóły odsyłam do wspomnianej prognozy pogody na Wszystkich Świętych. Tutaj sprawdzimy co wydarzy się w pogodzie po 1 listopada. Widać, że do kraju nadejdzie ochłodzenie . Prawdopodobnie chłodne powietrza spłynie do nas za frontem chłodnym, który widać w prognozach w okolicach 1-2 listopada.

Mróz pod koniec pierwszej dekady listopada w Polsce

Modele pogodowe nie widzą na ten moment mrozów nad Polską w pierwszych kilkudziesięciu godzinach listopada. Ochłodzenie nadejdzie, jednak nie będzie silne. W pierwszych dniach listopada temperatury nocami spadały będą w okolice 5 stopni Celsjusza. W dzień lokalnie będzie ponad 12-13 stopni, więc nie będzie to pogoda znacząco różniąca się od tej obecnie panującej w kraju. Model GFS „wyrzuca” silniejszy mróz na przełom pierwszej i drugiej dekady listopada (mapa powyżej). Jednak to już odległy termin w prognozach. Przy dynamiczne, jesiennej pogodzie przez kilkanaście dni zmienić może się naprawdę wiele. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na cały listopad. Analizujemy tam trendy zarówno odnośnie temperatury, jak i opadów w listopadzie.