Pogoda na noc ze środy na czwartek. Miejscami słaby deszcz lub mżawka. Uwaga na lokalne gęste mgły w drugiej
W środę podobnie tak jak we we wtorek, aurę kształtował w naszych szerokościach geograficznych układ niżowy, jaki rozciąga się od Morza Barentsa, przez Półwysep Skandynawski po Labrador. Jednak na pogodę wpływał on szczególnie na Bałtyku i północy Polski. Na większym obszarze naszego kraju ma obejmujący południowe i centralne obszary kontynentu rozległy wyż z centrami na południe od Polski.
Pogoda. Front wpływał dziś pogodę szczególnie na północy
Obecność mało aktywnej strefy frontowej powodowało dziś na naszym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Mniej chmur było szczególnie na południu i wschodzie. Natomiast nad morzem i na Wybrzeżu wystąpiły słabe opady deszczu. Z uwagi na bliskość niżu, obserwowano w tej części Polski duży gradient ciśnienia. Silniejszy i porywisty wiatr południowo zachodni, w porywach do 50-70 km/h. Temperatura jak na koniec października była wysoka i powyżej normy wieloletniej. Notowano od 10℃/12℃ na północnym wschodzie, do nawet 14℃/16℃ na południu kraju w najcieplejszym momencie dnia. Czwartek przyniesie w naszej części Starego Kontynentu więcej rozpogodzeń i wyższą temperaturę. Wiele wskazuje, że istotne ochłodzenie nie jest przewidywane przez modele pogodowe na przełomie października i listopada. Aczkolwiek w pierwszych dniach nowego miesiąca pojawi się więcej chmur, wystąpią również opady atmosferyczne i silniejszy wiatr. W sprzyjających warunkach mogą rozwinąć się także burze.
Sytuacja synoptyczna, 28.10.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. W drugiej części nocy lokalnie możliwe gęste mgły
Środa przyniosła na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy i w Bieszczadach okresami duże i tam miejscach wystąpiły słabe opady deszczu lub mżawki. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 10°C na Suwalszczyźnie i Podhalu, znacznie cieplej, bo około 13°C w centrum, najwyższe do 15°C/16 na Dolnym Śląsku, Śląsku i w Zatoce Pomorskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, gdzieniegdzie na Wybrzeżu miejscami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
W nocy ze środy na czwartek na południu i w centrum na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie w drugiej części nocy rozwinie się gęsta mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Najwięcej chmur będzie na północy kraju, gdzie obserwowane ma być zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Z uwagi na dużą wilgotność powietrza po ustaniu opadów. Utworzą się tam również w drugiej połowie nocy miejscami silne zamglenia i lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 0°C, 3°C w południowo-wschodniej części kraju, 3°C, 6°C w centrum i na południowym zachodzie do 7°C, 11°C na północy i wybrzeżu. W wielu miejscach wiatr ma być słaby i umiarkowany. Tylko na Wybrzeżu miejscami dość silny, i tam w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy.
Prognozowana minimalna temperatura, 28.10.2021, 5Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC