Pogoda na noc. Krańce południowo-zachodnie i częściowo południowe były dziś w słabogradientowym polu ciśnienia. Powietrze było względnie wilgotne. Wystąpiły opady konwekcyjne na krańcach południowo-zachodnich popołudniu, a po czeskiej stronie Sudetów również burze. Warunki nie okazały się wystarczające, aby wystąpiły zjawiska burzowe na obszarze Polski. Niskie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy było, której mogłyby towarzyszyć opady deszczu poniżej 15 mm i wiatr poniżej 60 km/h.
Przeważająca część kraju będzie w zasięgu wyżu z centrum na pograniczu Finlandii i Rosji. Tylko nad krańce zachodnie zaczęła nasuwać się strefa frontu chłodnego poprzedzona linią zbieżności. Nad Polską utrzymało się umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie. Jedynie nad dzielnice wschodnie dotarło chłodniejsze powietrze pochodzenia kontynentalnego. Warunki ro rozwoju burz w nocy nie będą jednak występować.
W godzinach późno południowych i wieczornych na zachodzie i południu kraju obserwowane na stacjach IMGW-PIB i zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie było ono przeważnie małe i umiarkowane; na północnym wschodzie bezchmurnie. Temperatura maksymalna od 16°C na północnym wschodzie, około 20°C w centrum, do 22°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. W czasie opadów o charakterze konwekcyjnym, na krańcach południowo-zachodnich mógł być silniejszy.
Pogoda na noc. Brak warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji w nocy
W nocy z poniedziałku na wtorek nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Po zachodzie słońca atmosfera zacznie się szybko stabilizować. Pogodę kształtować ma rozległy wyż, którego centrum znajdzie się na pograniczu Finlandii i Rosji. Tylko nad zachodnie dzielnice naszego kraju zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z frontem chłodnym, który poprzedzony ma być dolno-troposferyczną konwergencją wiatru dolnego. Na przeważającym obszarze kraju zalegać ma ciepła masa polarno morska. Jedynie nad dzielnicami wschodnimi zaznaczy się chłodniejsza polarno kontynentalna. Z uwagi na obecność warstw inwersyjnych i brak silniejszych procesów wspomagających konwekcje, nie prognozuje się wystąpienia burz.
Sytuacja synoptyczna na dzień, 28.09.2021, 00 UTC
Podczas nadchodzącej nocy na zachodzie i południu kraju zachmurzenie duże oraz miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Jedynie na północnym wschodzie bezchmurnie. W rejonach podgórskich miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Szczególnie na północnym-wschodzie i wschodzie zaznaczy się chłodna masa polarno kontynentalna. Dlatego na termometrach będzie minimalna od 3°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, cieplej do 7°C, 8°C w centrum i na południowym wschodzie kraju, do 15°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie około 6°C. Wiatr ogół słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza według modelu ICON w drugiej części nocy. Miejscami we wschodniej części kraju wartości będą niższe od prognozowanych przez niemiecki model
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC