Pogoda na noc 28/29 grudnia 2021. Niebezpieczne opady marznące, miejscami mgła. Jeszcze mróz, ale od zachodu wędrować ma odwilż w Polskę

Pogoda na noc z wtorku na środę. Będą niebezpieczne opady marznące, lokalnie mgła. Występować ma jeszcze mróz. Aczkolwiek od zachodu zacznie się ocieplać, gdyż zaczyna do naszej części Europy docierać cieplejsze powietrze polarno morskie.

Pogoda na noc. Zmiana zaczyna postępować w pogodzie

Pogoda na noc. Wpływ cyrkulacji zachodniej coraz większy podczas nadchodzącej nocy

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami obserwujemy ożywienie w troposferze. Jest spowodowane odbudową cyrkulacji strefowej. Mroźny, ale zarazem pogodny, ale mroźny wyż BELINDA (1025 hPa), przemieszcza się nad zachodnią Rosję. Natomiast od zachodu jego miejsce stopniowo zajmowane jest przez niż atlantycki RONALD (985 hPa) z rejonu Wysp Brytyjskich. Przejściowo także przez niewielki niż (1010 hPa) z rodowodem śródziemnomorskim opuszczającym Rumunię i kierującym się nad południowo wschodnią Ukrainę. W poniedziałek przy stale obniżającym się ciśnieniu. Rozpoczął się proces nasuwania się zachmurzenia znad Niemiec i Czech, chmur nieprzynoszących opadów znajdujących się w obrębie niżu atlantyckiego. Natomiast znad Słowacji zachmurzenie prowadzącego słabe, a raczej marginalne opady śniegu w Małopolsce i na Podkarpaciu, związane z płytkim ośrodkiem niżowym znad Rumunii. We wtorek w ciągu dnia przy stale zwiększającym się gradiencie barycznym. Nastąpił wzrost prędkości wiatru południowo wschodniego, w porywach na południu, północy i zachodzie kraju sięgającego 40-65 km/h.

Ubiegłej nocy obserwowany był proces rozprzestrzeniania się zachmurzenia piętra niskiego rodzaju Stratus oraz Stratocumulus. Występował szczególnie w pasie od Wybrzeża Zachodniego po Podkarpacie i Roztocze.

Pogoda. Odwilż wkracza od zachodu

We wtorek istotne zmiany w polu ciśnienia były w dalszym ciągu obserwowane. Ciśnienie atmosferyczne spadało, co istotne w ciągu najbliższej doby czeka nas spadek o około 6/7 hPa. Narastać będzie gradient baryczny. Przy różnicy ciśnienia pomiędzy wschodem i zachodem sięgającym 15 hPa, dlatego obserwowany wzrost prędkości wiatru, który potęgował odczucie chłodu. Na północy i zachodzie porywy mogły osiągnąć 30-60 km/h. Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Strefa zachmurzenia przemieszczać ma się na wschód, przynosząc słabe, rozproszone opady śniegu. Na zachodzie słabe opady marznące deszczu i mżawki, powodujące niebezpieczną śliskość (gołoledź) na drogach i chodnikach. We wtorek wartości na termometrach były wyższe niż w poniedziałek. Jednak jeszcze w wielu regionach utrzymywał się niewielki minus. Jedynie na zachodzie pojawiła się gdzieniegdzie lekka odwilż.

Prognoza ciśnienia na 29.12.2021 r., 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 28/29 grudnia 2021. Niebezpieczne opady marznące, miejscami mgła. Jeszcze mróz, ale od zachodu wędrować ma odwilż w Polskę

Będzie ocieplenie odczuwalne w całej Polsce

Tuż za frontem okluzji ciepłej napłynie ciepłe, a przede wszystkim wilgotne powietrze polarne morskie, charakteryzujące się dużą wilgocią z topniejącego śniegu, w którym przy zmniejszającym się gradiencie barycznym z powodzeniem utrzymywać się będą niskie chmury Stratus, natomiast przy gruncie liczne mgły, miejscami, ograniczające widzialność do 100-300 metrów. Kulminacyjna fala ocieplenia przypadnie na drugą połowę mijającego tygodnia, kiedy to dotrze za kolejnym frontem ciepłym jeszcze cieplejsza masa.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 28.12.2021, 18 UTC

Pogoda na noc 28/29 grudnia 2021. Niebezpieczne opady marznące

We wtorek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże. Gdzieniegdzie wystąpiły słabe opady śniegu, głównie na zachodzie przechodzące w opady deszczu, także deszczu marznącego powodującego gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały w kraju od -7°C na północnym wschodzie do -1°C w centrum, 0 w rejonach podgórskich Karpat i 3°C na południowym zachodzie. Wiatr był słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny, miejscami porywisty, południowy i południowo-wschodni. W rejonie Zatoki Gdańskiej porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 70 km/h i na Przedgórzu Sudeckim do 55 km/h.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite, większe przejaśnienia na wschodzie i południowym zachodzie. Głównie na wschodzie przelotne opady śniegu, natomiast na pozostałym obszarze opady głównie deszczu lub mżawki, gdzieniegdzie marznące powodujące gołoledź. W drugiej części nocy rozwiną się miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -9°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do -3°C w centrum i 1°C na zachodzie kraju. Wiatr na ogół umiarkowany, w zachodniej połowie kraju porywisty; na wybrzeżu i w górach okresami dość silny, południowo-wschodni i południowy. Na wschodzie i na wybrzeżu porywy wiatru do 65 km/h, w górach do 70 km/h. Lokalnie na północnym wschodzie i w górach wiatr będzie powodował zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura minimalna według modelu ICON na 29.12.2021, 05Z

Pogoda na noc 28/29 grudnia 2021. Niebezpieczne opady marznące, miejscami mgła.