Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Zaskoczenie w prognozach. Okresami aktywny Atlantyk, czasem silny mróz i duże opady śniegu oraz burze w Polsce

zima w polsce

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Prognozy na pierwszy miesiąc nowego roku zdumiewają. Czeka nas okresami duża aktywność cyrkulacji strefowej, niejednokrotnie jednak pojawi się silny mróz i duże opady śniegu, a nawet burze. Sprawdzimy, co prognozują wstępnie modele pogodowe na pierwsze tygodnie 2022 roku.

Wstępna prognoza numeryczna według modelu WRF-GFS od IMGW na okres od 30.12.2021 r. do 12.01.2022 r.

Eksperymentalna prognoza pogody opracowana z wykorzystaniem modelu WRF 4.3 w ramach projektu obliczeniowego „Parametryzacja i opracowanie mezoskalowego numerycznego modelu pogody WRF wysokiej rozdzielczości z asymilacją danych meteorologicznych i GNSS”. Należy pamiętać, iż sprawdzalność prognoz powyżej 5-6 dni szacowana jest na poziomie 45-55%.

temperatury w polsce

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. W skali miesięcznej może być to miesiąc poniżej normy

Według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS, średnia miesięczna anomalia temperatury na przeważającym obszarze Polski będzie w normie wieloletniej. Na wschodzie, centrum i północnym-wschodzie są prognozowane wartości poniżej normy wieloletniej, co sugeruje nam możliwą dominacje chłodnych mas powietrza. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 17.12.2021 do 26.12.2021.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zaskoczenie w prognozach. Okresami aktywny Atlantyk, czasem silny mróz i duże opady śniegu oraz burze w Polsce

Jeśli chodzi o opady, to model klimatyczny prognozuje na przeważającym obszarze Polski ilość opadów powyżej normy wieloletniej. Według modelu CFS na północy kraju, sumy opadowe będą największe. Okresami aktywność Atlantyku może być duża, przynosząc większe opady. W cieplejszych masach powietrza ma być to deszcz, w chłodniejszych deszcz ze śniegiem i śnieg. Zdarzą się również opady marznące powodujące gołoledź.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zaskoczenie w prognozach.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zwiastuje zmienne i niestabilne warunki pogodowe przez dłuższy okres czasu

W skali miesięcznej CFS sygnalizuje dominacje pola obniżonego ciśnienia. Zatem w styczniu nie mamy co liczyć na dłuższe okresy stabilnej pogody. Przeważnie docierać będą do nas układy niżowe. Nie tylko te związane z cyrkulacją strefową, ale także te znad Morza Śródziemnego i z północy Europejskiego Obszaru Synoptycznego, w formie nurkujących wirów niżowych. Czasem jednak nad Europą Zachodnią i Północną może rozbudować się wyż, przynosząc adwekcje chłodnych mas powietrza z północy. Nad Rosją powstać może kontynentalny wyż, ściągając kontynentalne zimno do Polski na pewien okres czasu.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zaskoczenie w prognozach. Okresami aktywny Atlantyk

Zimowe opady i mróz całodobowy nie powinien być rzadki styczniu

Mróz całodobowy, obfite opady śniegu i burze śnieżne są bardzo prawdopodobne w styczniu. Przy okresowym uaktywnieniu się cyrkulacji zachodniej nie można wykluczyć burz, które przyniosą zmienne warunki pogodowe. Poniższe mapy pokazują nam średnie odchylenie temperatury na poszczególne tygodnie pierwszego miesiąca nowego roku.

Największe prawdopodobieństwo dłuższych okresów chłodu przypadnie prawdopodobnie okresami na drugą i trzecią dekadę stycznia. Chłodniej może zacząć robić się w okolicach 5-7 dnia nowego miesiąca. Tak wynika z wiązek modelu GFS i GEM.

Prognoza wiązek na 16 dni dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g Warszawa)

pogoda styczeń

Wiązki modelu kanadyjskiego GEM dla Warszawy na 16 dni, wysokość 850 hPa, 1500 m.n.p.g

 Zaskoczenie w prognozach. Okresami aktywny Atlantyk, czasem silny mróz i duże opady śniegu oraz burze w Polsce

Wstępne prognozowane średnie odchylenie temperatury na okres od 10.01.2022 do 17.01.2022, uwzględniając okres klimatologiczny 1984-2009

ujemna anomalia w polsce styczeń 2022

Wyliczane odchylenie temperatury na okres od 17.01.2022 do 24.01.2022 według CFS

chłód w polsce 2022

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne informacje na styczeń 2022 r.