Niszcząca wichura na koniec roku. Wiatr 140 km/h. Czy niż uderzy w Polskę?

Pogoda nad Europą zmienia się. Po długim okresie stabilności i dominacji wyżów, pogoda stanie się dynamiczna. W Europę uderzy wichura, która na zachodzie kontynentu będzie bardzo silna. Lokalnie wichura może być niszcząca. Polska również odczuje silniejszy wiatr, jednak czy będzie to silna wichura? O tym przekonamy się po analizach modeli w dalszej części wpisu.

Wichura na zachodzie Europy

Na wstępie spójrzmy na sytuację baryczną na zachodzie kontynentu. Blisko Wysp Brytyjskich znajduje się bardzo głęboki niż (970 hPa w centrum niżu). Nad Półwyspem Iberyjskim rozbudował się wyż (ciśnienie w okolicach 1030 hPa). Między nimi dochodzi do bardzo dużego gradientu barycznego.

Wichura nad Europą. Sytuacja baryczna na kontynencie

Widać to doskonale jak gęsto ułożone są izobary w pasie od Atlantyku, po Wyspy Brytyjskie i zachodnią Francję. To w tym regionie obecnie wichura jest najsilniejsza. Lokalnie w strefach nadbrzeżnych wiatr osiąga 130-140 km/h. To już jest wiatr mogą czy powodować znacznie szkody. Najgorsza wichura uderzy w Irlandię, zachód Anglii oraz zachodnie wybrzeże Francji. Szczęśliwie wiatr wraz z wejściem na ląd będzie tracił na sile. Środa po południu przyniesie wiatr wiejący z siłą ponad 100 km/h już tylko w Szkocji, na południe od centrum niżu, który przez dobę zdoła przemieścić się na północ od Wysp Brytyjskich. W tym samym czasie na pozostałym obszarze Europy w miarę spokojnie. Jednak pogoda stanie się bardziej dynamiczna na przełomie roku.

Zobacz również: Pogoda długoterminowa na styczeń 2022

Kolejna wichura w Sylwestra i Nowy Rok

Podczas gdy obecna wichura straci na sile w środę wieczorem, na przełomie roku w zachód kontynentu znów uderzy bardzo silny wiatr. Spójrzmy na animację prognoz siły wiatru na najbliższy czas wg. modelu GFS.

Widać tu dobrze, że wichura, która dziś przetacza się przez Wyspy Brytyjskie i zachód Francji szybko traci na sile. Mocniejszy wiatr zawita również do Polski w okolicach 30 grudnia, ale o tym napiszę dokładniej w ostatnim paragrafie wpisu. Silna wichura uderzy ponownie w Europę Zachodnią w Sylwestra. Nad kontynent zbliży się kolejny głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum padnie poniżej 980 hPa, a na zachód od centrum dojdzie do bardzo silnego gradientu ciśnienia. W związku z tym ponownie bardzo silny wiatr występował będzie w regionie Wysp Brytyjskich. Znów wiać może do 140 km/h w pasie przybrzeżnym i ponad 100 km/h w głębi lądu. Wichura ta znów może powodować szkody i mocno zakłócać ruch lotniczy na zachodzie kontynentu. Prognoza wiatru na 1 stycznia 2022 wg. GFS (źródło mapy)

Wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie w Noc Sylwestrową

Co ciekawe, w prognozach nie widać na ten moment jakiejś większej blokady cyrkulacji strefowej z zachodu. Niże atlantyckie na początku roku 2022 nadal przynosiły będą dynamiczną pogodę na dużym obszarze kontynentu. Jednak uważam, że to zbyt odległy termin by opisywać tu szczegóły.

Czy silny wiatr pojawi się w Polsce?

Wiemy już, że wichura czeka mieszkańców zachodu Europy dziś i w noc sylwestrową. Sprawdźmy zatem jak niże atlantyckie, które przyniosą silny wiatr na zachód kontynentu wpłyną na pogodę w Polsce. Do tej pory wpisu posługiwałem się danymi pochodzącymi z amerykańskiego modelu pogodowego GFS. Dla odmiany analizę warunków dla Polski przeprowadźmy na europejskim ECMWF. Jednak od razu zaznaczę, że modele są wyjątkowo zgodne co do scenariusza pogodowego do końca roku. Czeka nas zachodnia cyrkulacja powietrza, fronty atmosferyczne, lecz w tym samym czasie silne ocieplenie. Przyjrzyjmy się jednak prognozom wiatru. Czy wichura, która pojawi się na koniec roku w Europie Zachodniej, uderzy również w Polskę? I tak i nie.

Wichura na przełomie roku nad Polską nie będzie niszcząco silna

Tak, ponieważ w naszym kraju w noc sylwestrową wiało będzie naprawdę mocno. Nie, ponieważ wichura ta nie będzie miała związku z niżem, który przyniesie bardzo silny wiatr na zachodzie Europy. Nasza, „polska” wichura będzie skutkiem przechodzenia blisko wschodnich granic kraju niżu wtórnego z północy. Przyniesie on dużo opadów na wschodzie Polski. W związku z jego przechodzeniem zwiększy się znacznie gradient ciśnienia. To zawsze oznacza silny wiatr. Oczywiście do Sylwestra jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli. Jednak wiele wskazuje, ze 31 grudnia prócz deszczowej aury zabawę pod gołym niebem znacznie utrudniał będzie wiatr. Ten w Polsce na koniec roku wiać może z prędkością do 90 km/h. Nie jest to oczywiście wichura tak silna jak te opisywane w pierwszej części wpisu. Jednak wiatr wiejący z prędkością to już też silne zjawisko. Będę potwierdzał te prognozy w kolejnych dniach.