Pogoda na Sylwestra 2021. Złe wieści pogodowe na 31 grudnia

Nie mam dobrych wieści dla fanów zimowej aury. Pogoda w Sylwestra przyniesie bardziej wiosnę niż zimę. Bardzo ciepło zrobi się zwłaszcza na zachodzie kraju. Dodatkowo przez kraj przemieszczał będzie się kolejny front atmosferyczny przynosząc opady. Sylwestrowe szaleństwo na świeżym powietrzu utrudniać będzie również wiatr, który 31 grudnia będzie w Polsce silny.

Pogoda na Sylwestra 2021. Sytuacja baryczna nad Europą

Na powyższej mapie barycznej Europy widać doskonale front o charakterze ciepłym, który w piątek przemieszczał będzie się nad Polską. Front związany jest z niżem, którego centrum znajdzie się w piątek nad Danią. Na południu Europy panuje wyż przynosząc dobrą pogodę. Gorzej jest na północy i północnym wschodzie, gdzie raz za razem przetaczają się głębokie niże atlantyckie przynosząc kolejne śnieżyce i wichury. Skoro wiemy jak mniej więcej wygląda sytuacja baryczna w Europie, wróćmy więc do pogody w kraju.

Pogoda na Sylwestra. Bardzo silne ocieplenie

Ciepłe powietrze z zachodu Europy napływa do Polski już od środy. Jednak pogoda na Sylwestra to będzie kulminacja ocieplenia w naszym regionie. Temperatura na zachodzie kraju dochodzić może do 12-13 stopni Celsjusza.

Temperatura w Sylwestra 2021

Na powyższej mapie widać, że różnica temperatury nad Polską będzie bardzo duża. Podczas gdy na zachodzie słupki rtęci wzrosną do wspomnianych 13 stopni, na północnym wschodzie termometry pokażą zaledwie do 4 kresek. Na południowym wschodzie do 6 stopni Celsjusza. Centrum kraju to okolice 8-11 stopni. Co ważne dla ludzi chcących spędzić sylwestrową noc na świeżym powietrzu, temperatura pod wieczór i w nocy nie spadnie jakoś znacząco. Nadal w całym kraju będzie powyżej zera (na zachodzie nawet do 8 stopni). Lekki mróz możliwy jedynie w górach. Pierwsze dni roku 2022 przyniosą już spadki temperatury. Nie zrobi się bardzo zimno, lecz tak ciepło jak 31 grudnia już nie będzie.

Silny wiatr i dużo opadów w ostatnim dniu roku

Niestety, tak jak wspomniałem na początku wpisu, pogoda na Sylwestra nie będzie sprzyjała szaleństwom na świeżym powietrzu. Przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny. Do tego zwiększony gradient ciśnienia przyniesie w kraju silny wiatr.

Silny wiatr w Polsce w Sylwestra

Powyżej mapa z prognozą wiatru na wieczór 31 grudnia (źródło). Grafika obrazuje prognozę modelu GFS. Europejski model ECMWF widzi wiatr delikatnie słabszy. Tak, czy inaczej wiatr w ostatni dzień roku będzie silny. W wielu regionach na nizinach Polski wiało będzie w okolicach 70 km/h. W górach i nad samym morzem porywy wiatr osiągać może prędkość nawet do 90 km/h. Wichura słabnąć zacznie dopiero w Nowy Rok w godzinach popołudniowych.

Zobacz również: Prognoza długoterminowa na cały styczeń 2022

Sytuację pogodową pogarszał będzie dodatkowo aktywny front atmosferyczny. Przyniesie on liczne opady. Około południa deszcz padać zacznie na północy i zachodzie kraju. W kolejnych godzinach strefa opadów szybko przemieszczała będzie się na wschód i południowy wschód. Opady deszczu możliwe są w Polsce praktycznie przez całą ostatnią dobę roku. W noc Sylwestrową opady dotrą na wschód. Przy bardzo dobrych warunkach wietrznych w piątek nie wykluczałbym pojawienia się w kraju kilku komórek burzowych. Podczas ich przechodzenia wiatr byłby jeszcze silniejszy, a natura zaserwować mogłaby dodatkowe fajerwerki w postaci kilku wyładowań atmosferycznych.