Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 29/30 stycznia 2021. Śnieżyce, opady marznące i mróz w Polsce

W nocy z piątku na sobotę Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przemieszczać ma się niewielki niż na froncie polarnym. Jego centrum znajdzie się nad południową częścią Polski. Na krańcach północno-wschodnich zaznaczy się skraj niżu znad Rosji. Pozostaniemy w chłodnej masie polarnej. Cieplejszej na południu, chłodniejszej na pozostałym obszarze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2021, 00 UTC

Synoptyczna na 30 stycznia 2021

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Największe szanse na krótkotrwałe rozpogodzenia są na północy i północnym-wschodzie, a większe przejaśnienia możliwe są na wschodzie. Strefa umiarkowanych, intensywnych opadów śniegu o charakterze wielkoskalowym rozciągać ma się w pasie od Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska aż po Małopolskę i Podkarpacie. Niewielkie opady śniegu zdarzyć mogą się też na Mazowszu, Podlasiu i południowej Lubelszczyźnie, Pomorzu oraz Kujawach. Nad ranem opady dotrą do Wielkopolski oraz częściowo na Pomorze Zachodnie, co doskonale obrazują grafiki poniżej.

Opady i chmury
Opady 2
Opady 3

Największy przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach do 15 cm. Na wymienionym wcześniej obszarze przeważnie do 2-10 cm. Najmniej na północy, centrum i wschodzie do 1-2 cm. Miejscami w południowej części kraju możliwe opady marznące powodujące gołoledź.

Najchłodniej podczas nadchodzącej nocy na północnym-wschodzie, wschodzie, gdzie termometry pokażą od -11°C do -7°C. Cieplej w centrum od -6°C do -3°C. Na północy od -3°C do 0°C nad samym morzem. Cieplej na południowym-zachodzie od -3°C do 3°C. W Małopolsce i na Podkarpaciu przeważnie od -5°C do 1°C. Najwyższe wartości na krańcach południowych.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę rano na obszarze Polski.

Wiatr ma być przeważnie słaby ze zmiennych kierunków w całym kraju.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur