14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 3/4 lutego 2021. Silna śnieżyca, groźna gołoledź i duży kontrast termiczny w Polsce

Na północy kraju znajdzie się front oddzielający zróżnicowane termicznie masy powietrza. W nocy ze środy na czwartek przez Polskę przemieszczać będzie się system frontów atmosferycznych związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia o imieniu “SIEGBERT”. W południowej części zalegać ma cieplejsza powietrze polarnomorskie, a w północnej chłodniejsza arktyczna. Prognozowane są opady różnego typu w naszej części Europy, co skutkować będzie utrudnieniami komunikacyjnymi.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 3.02.2021, 18 UTC

IMGW

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.02.2021, 00 UTC

DWD

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite. Od zachodu, południowego-zachodu wędrować będzie strefa opadów atmosferycznych o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Na południu, zachodzie, częściowo w centrum i wschodzie będzie to deszcz. Natomiast na północy śnieg, deszcz ze śniegiem oraz deszcz marznący powodujący gołoledź.

Wieczorem i w nocy bardzo trudna pogoda w pasie od okolic Gorzowa Wielkopolskiego po Kujawy, Mazowsze aż po Podlasie. Prognozowane są tu marznące opady deszczu, lokalnie dość intensywne, co będzie przyczyniało się do powstawania takich zjawisk jak gołoledź i oblodzenie. W lasach niewykluczona jest okiść lodowa. Oblepione lodem gałęzie drzew mogą gdzieniegdzie spadać na linie energetyczne lokalnie powodując przerwy w dostawie prądu. W drugiej części nocy z środy na czwartek po marznących opadach pojawi się opad mokrego śniegu, który może jeszcze bardziej skomplikować sytuację. Na drogach będzie bardzo niebezpiecznie – radzimy odłożyć podróż samochodem na później – poinformował Artur Surowiecki, prezes Skywarn Polska.

Najwyższa temperatura wystąpi na południu, gdzie termometry pokażą od 5°C do 10°C. W centrum na ogół od -3°C do 5°C. Na zachodzie od -3°C do 5°C. Najniższe wartości wystąpią na północy i północnym-wschodzie, gdzie z biegiem godzin w kierunku południowym będzie przemieszczać się coraz chłodniejsza masa arktyczna. Na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach temperatura wyniesie od -7°C do -4°C. Na Pomorzu i Kujawach od -4°C do 0°C. Najcieplej w tej części kraju nad samym morzem.

Prognozowana maksymalna temperatura w drugiej części nocy na obszarze Polski. Na Dolnym Śląsku może być nawet 10°C. Zbliżone wartości będą zanotowane też na Ziemi Lubuskiej, gdyż ten obszar kraju znajdzie się w tzw. ciepłym wycinku niżu i postępować ma silna adwekcja ciepłej masy z południowego-zachodu.

Temp 2

Prognozowana temperatura w godzinach porannych w czwartek na obszarze Polski. Na uwagę zasługuje postępująca adwekcja chłodnego powietrza z północnego-wschodu nad coraz większy obszar kraju w tylnej części dynamicznego niżu.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i rodzaj opadów w nocy ze środy na czwartek.

Opady
Opady 2
Opady 3
Opady 4

Prognozowane opady atmosferyczne skutkujące akumulacją opadów do 5-15 mm, a na północy kraju przyrostem pokrywy śnieżnej do 5-15 cm.

Wiatr w czasie nadchodzącej nocy ze zmiennych kierunków, co będzie spowodowane przechodzeniem aktywnego niżu z zachodu na wschód Polski. Najsilniejszy będzie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie powieje nawet 130 km/h. W centrum do 30-40 km/h. Na północy i północnym-wschodzie do 50 km/h. Najsłabszy będzie na krańcach zachodnich.