Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 30/31 maja 2021. Nagłe przygruntowe przymrozki. Zanikną burze, słabnąć mają opady konwekcyjne w Polsce

Pogoda. Zimna masa powietrza

Pogoda. W niedzielę Polska pozostaje pomiędzy niżem znad Rosji a wyżem z rejonu Morza Północnego. Jednak znad Ukrainą zaznacza się obecność górnego niżu, który będzie destabilizował początkowo troposferę, co skutkować ma jeszcze pod koniec dnia rozwojem słabym burz. Jedynie na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski. Pozostajemy jeszcze w północnym przepływie mas powietrza, dlatego dociera do nas zimna masa polarno morska.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów.

Pogoda. Burze w Polsce 30 maja 2021.

Pogoda. Odsuwająca się górna zatoka niżowa i zanikający niż górny, umacniający się rozległy wyż baryczny

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 31.05.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia na dzień 31 maja 2021.

W nocy Polska ma znajdować się pod wpływem rozległego antycyklonu z centrami nad Skandynawią. Tylko w pierwszych godzinach nocnych na południowym wschodzie zaznaczać się będzie jeszcze skraj niżu górnego znad Ukrainy. Dalej napływać ma chłodne powietrze polarne z północy. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć.

Pogoda. Górna zatoka niżowa i wypełniający się niż górny nad Ukrainą.

Pogoda. Pojedyncze burze występowały w niedzielę na obszarze Polski. Pod wieczór zjawiska burzowe zanikają, a w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć

Dzisiaj pojedyncze komórki burzowe wystąpiły na Lubelszczyźnie, jak i też na pograniczu Małopolski i Śląska. Przeważnie natężenie opadów konwekcyjnych osiągało do 2-5 mm/10 minut, dając całkowitą sumę opadów w czasie burzy nieprzekraczającą 10 mm. Najsilniejsze porywy wiatru zanotowane dziś z chmur konwekcyjnych dochodziły do 65 km/h. W kolejnych godzinach szansa na rozwój burz będzie stopniowo maleć. Zgodnie z opublikowaną rano prognozą burze mogą pojawiać się punktowo na południowym wschodzie jeszcze w ciągu najbliższych 2 godzin. Później stabilizacja atmosfery uniemożliwiać będzie rozwój komórek burzowych – informuje IMGW-PIB.

Jeszcze tylko wieczorem oraz w pierwszej części nocy mogą wystąpić szybko zanikające burze. Początkowo na południowym wschodzie powietrze będzie zawierać niewielką chwiejność termodynamiczną.

Aczkolwiek po zachodzie słońca na skutek zaniku insolacji atmosfera będzie się szybko stabilizować, dlatego nie wystąpią w nocy dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcja. Kolejnym czynnikiem będzie umacnianie się wyżu, skutkując występowaniem warstw inwersyjnych. Jednak początkowo w czasie słabych burz występujących wieczorem lokalnie spadnie do 10 mm deszczu, punktowo porywy wiatru do 55 km/h.

Najbliższa noc przyniesie postępujące rozpogodzenia z północy na południe. Najwięcej chmur na południu i południowym-wschodzie, tam też słabnące z biegiem godzin opady deszczu, a w Tatrach i na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śniegu, mając na uwadze mocno obniżoną izotermę zero. Gdzieniegdzie na północy oraz w kotlinach prawdopodobne są mgły.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na godzinę 20 czasu lokalnego w niedzielę

Pogoda. Opady i ciśnienie o godzinie 20

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie oraz opady w Polsce o godzinie 2 czasu lokalnego w nocy z niedzieli na poniedziałek według ECMWF.

Opady w drugiej części nocy

Spodziewane zachmurzenie, opady i ciśnienie dla Polski na godziny poranne w poniedziałek

Opady o 5 rano w poniedziałek

Najcieplej ma być na wschodzie, południu i południowym-wschodzie. Najchłodniej będzie na północy i zachodzie, gdzie możliwe są przygruntowe przymrozki nad ranem

Temperatura będzie niska, gdyż napływać ma do nas chłodna masa z północy o niewielkiej wilgotności względnej. Przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze wystąpią dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń. Temperatura na wysokość 2 m.n.p.g wyniesie od 2°C do 9°C. Najcieplej ma być na wschodzie i południu do 7°C/9°C. Najniższe wartości są prognozowane natomiast na zachodzie i północy od 2°C do 7°C Przy gruncie możliwy jest nad ranem przygruntowy przymrozek, który może lokalnie pojawić się w centrum i na zachodzie oraz północy. Najchłodniej będzie na Pomorzu Zachodnim, gdzie temperatura może wynieść -2°C przy gruncie.

Prognozowana temperatura minimalna nad ranem 31 maja 2021 w Polsce według modelu ICON. Gdzieniegdzie wartości mogą być niższe od prognozowanych przez model o 1-2 stopnie na wysokości 2 metrów.

Temperatura minimalna 31 maja 2021 nad ranem

Wiatr ma być w dalszym ciągu słaby z kierunków północnych, mając na uwadze niewielki gradient ciśnienia. Miejscami będzie cisza, co sprzyjać ma większym spadkom temperatury przy bezchmurnym niebie.

Pogoda. Wiatr w Polsce 31 maja 2021.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i zanikających burz

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz