18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 5/6 stycznia 2021. Niż “AHMET” nad Polską. Opady śniegu i deszczu w Polsce

W nocy z wtorku na środę Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu “AHMET” z centrum w naszej części Europy, w strefie przemieszczającego się od południowego-wschodu na północny-zachód frontu atmosferycznego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.01.2021, 00 UTC

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite praktycznie w całym kraju. Jedynie na krańcach południowych w drugiej części nocy możliwe są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia.

Opady atmosferyczne występować będą praktycznie w całym kraju, ale z biegiem czasu ograniczać będą się do rejonów centralnych i północnych. Będzie to zarówno deszcz ze śniegiem, jak i też śnieg. Na północy kraju możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm.

Prognoza zachmurzenia, obszaru i rodzaju opadów atmosferycznych we wtorek i w nocy z wtorku na środę na obszarze Polski. Widoczny postępujący od południa obszar rozpogodzeń w drugiej części nocy. Niewykluczony jest w tej części kraju rozwój mgieł, które mogą być gdzieniegdzie marznące i osadzające szadź

Prognoza wysokości opadów do godzin porannych, 6 stycznia 2021 dla Polski. Można dostrzec, że szczególnie intensywne opady wystąpią na północy kraju.

Zerknijmy jeszcze na prognozowaną wysokość pokrywy śnieżnej na godziny poranne w środę. Widać, że najwięcej śniegu zalegać będzie na północy oraz w polskich górach.

Temperatura w nocy z 5/6 stycznia 2021 będzie na zbliżonym poziomie w całym kraju. Na nizinach wyniesie ona od -3°C do 2°C. Najchłodniej będzie na południu, zachodzie, jak i też północy kraju, najcieplej natomiast na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich. Miejscami możliwe oblodzenie dróg i chodników. Jeśli chodzi o regiony podgórskie i górskie, to prawdopodobne są spadki temperatury do -7°C.

Wiatr w nocy ma być przeważnie słaby i umiarkowany. Najsłabiej powieje na południu. Jedynie na wschodzie, centrum i północy nieco silniejszy do 30-40 km/h. Szczególnie porywisty nad samym morzem do 60-70 km/h.