Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Miejscami wystąpi mgła, gdzieniegdzie możliwy słaby deszcz na północy oraz przymrozki na południu.
Pogoda. Pozostajemy w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej
W ostatnich dniach pogodę w naszych szerokościach geograficznych kształtował niż z układem frontów. Centrum niżu wędrowało znad Morza Śródziemnego dalej na północ. Początkowo byliśmy w ciepłym wycinku tego niżu. Przesunął się on następnie Zatokę Fińską i Karelię. Dzięki temu w jego tylnej części zaczął się przejściowy spływ znacznie chłodniejszego powietrza znad północnego Atlantyku.
Jednak to nie koniec dynamicznej aury. Od zachodu nadchodzi niż atlantycki. Jest on jednak poprzedzony przez południkowo ułożony klin wyżowy. W ten sposób dostaliśmy się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery. Charakteryzującej się przemiennym przemieszczaniem się niżów atlantyckich z zachodu na wschód. Oddzielonych od siebie przez układy wysokiego ciśnienia, często nazywane wyżami mobilnymi. Już w piątek nastąpiła zmiana warunków pogodowych. Ciśnienie wzrosło, zaczął umacniać się przejściowy klin wyżowy. Znaleźliśmy się w zasięgu znacznie chłodniejszego powietrza polarnego. W tylnej części oddalającego się niżu, w którym nad Europą Zachodnią i Środkową. Rozwijał się w kierunku wschodnim rozległy klin wyżowy. W obrębie którego wkrótce formować się będzie wtórny ośrodek wyżowy wykazujący tendencję do przesuwania się nad Bałkany.
Mniejsza różnica ciśnienia w naszej części Europy
Na początku weekendu różnica ciśnienia nie jest już tak duża jak w czwartek i piątek. Dlatego wiatr jest wyraźnie słabszy i nie stanowi zagrożenia na nizinach. Na barometrach jest obserwowany stopniowy, ale chwilowy wzrost ciśnienia. Dziś przez północną część Polski przemieszczał się mało aktywny front chłodny, pojawiły się także niewielkie opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Warto również wspomnieć, że najmniej korzystne warunki pogodowe panowały w sobotę na północy. Natomiast na pozostałym obszarze kraju było przeważnie pogodnie. W nocy z soboty na niedzielę na północy kraju będzie najwięcej chmur. Pojawią się także opady deszczu na mało aktywnym froncie ciepłym związanym z niżem atlantyckim znad południowych akwenów Morza Norweskiego. Przesuwającym przez południowe obszary Gór Skandynawskich nad południową Szwecję. Obserwowany będzie dlatego szybki i znaczny spadek ciśnienia. Wzrost gradientu barycznego, skutkować ma występowaniem silnego i porywistego wiatru gradientowego nad dzielnicami północnymi.
Prognoza ciśnienia na noc, 7.11.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Najmniej dogodne warunki pogodowe panowały i będą panować na północy
Sobota przyniosła zwłaszcza w południowej połowie kraju na ogół bezchmurną aurę. Jednak na pozostałym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami i miejscami przelotne opady deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było 8°C na północy do 11°C, 12°C na południu. Chłodniej tylko w dolinach górskich Karpat około 7°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, silniejszy na północy kraju w porywach do 60 km/h, na Wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy do 80 km/h.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g nad ranem w niedzielę na obszarze Polski
Pogoda na noc. Przymrozki w Polsce, najcieplej pod chmurami na północy
Podczas nadchodzącej nocy w południowej połowie kraju pogodnie. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na północy, na froncie ciepły miejscami opady deszczu, szczególnie w drugiej połowie nocy. Szczególnie lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m W najchłodniejszej części nocy będzie 0°C na południu, około 4°C w centrum, do 8°C nad morzem. Niższe wartości w obszarach podgórskich od -5°C do 0°C. Szczególnie w południowej połowie kraju miejscami spadek temperatury przy gruncie do -2°C. Z uwagi na wzrastającą różnice ciśnienia. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, aczkolwiek w drugiej połowie nocy miejscami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na północy Polski i na szczytach Karpat porywy wiatru do 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, a w Sudetach do 90 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza przy gruncie 7.11.2021 nad ranem. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych przez model SWISS-HD.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC