Śnieg i mróz w prognozach. Na nizinach zdarzą się częstsze przymrozki w Polsce

Śnieg i mróz w prognozach dla Polski. Na nizinach zdarzą się częstsze przymrozki. Dokonamy przeglądu prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich.

Śnieg i mróz w Polsce. Na nizinach częstsze będą przymrozki

Przejrzymy na początek prognozy pochodzące z modelu ICON. Ukazuje nam on rozkład anomalii temperatury w okresie od 6.11.2021 do 12.11.2021. Dostrzegamy, że czekają nas zróżnicowane warunki pogodowe. Na ogół temperatura będzie w normie wieloletniej, czasem jednak obserwujemy na mapie chłodne barwy, co sugeruje nam obniżenie temperatury poniżej. Chłodniej, ale tylko przejściowo z możliwymi przymrozkami może zrobić się na przełomie 1 i 2 dekady listopada. Następnie temperatura powinna wzrosnąć do wartości powyżej normy wieloletniej. Pomimo spodziewanego ochłodzenia, średnia anomalia wyjdzie na przeważającym obszarze Polski powyżej normy. Najcieplej powinno być na północy i zachodzie, najchłodniej na wschodzie i południu. Anomalia liczona jest, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020.

Śnieg i mróz w prognozach.

Duża zmienność pogody. Okresami zdarzą się zgniłe wyże w Polsce

Przygotowaliśmy w oparciu o model ECMWF animacje, która ukazuje nam rozkład mas powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) w okresie od 6.11.2021 do 16.11.2021. Dostrzegamy, że w tym czasie zmienność pogody będzie duża. Nie będzie tak długich okresów spokojnej aury, jak w październiku. Już pod koniec weekendu napłynie do nas za frontem znacznie chłodniejsze z północnego-zachodu. W pierwszych dniach nowego tygodnia znajdziemy się w chłodniejszej masie, która napłynie do nas w tylnej części niżu. Będzie to jednak krótkotrwała adwekcja chłodu, gdyż w okolicach 10 dnia miesiąca zimna masa powietrza ma być odsuwana dalej na wschód. Ocieplenie może być jednak chwilowe, gdyż pod koniec przyszłego tygodnia ponownie spłynie przejściowo zimna masa powietrza. Prognozy na okres po 15 listopada przy dużej zmienności pól ciśnienia są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie, ale wskazują one dalszą kontynuacje niżowej pogody i możliwe przejściowe napływy chłodu.

GEFS również prognozuje okresami niskie temperatury w Polsce. Nawet poniżej normy wieloletniej

Następnie poddajemy analizie mapę średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na okres od 6.11.2021 do 11.11.2021 według modelu GEFS. Widzimy, że pomimo krótkiego ochłodzenia na przełomie 1 i 2 dekady listopada. Średnia anomalia wyjdzie powyżej normy wieloletniej. Miejscami na południowym-zachodzie i południowym-wschodzie w normie wieloletniej.

Śnieg i mróz w prognozach. dla Polski

Śnieg i mróz. Szczególnie częste okresy chłodu są możliwe po 15 listopada

Chłodniej ma być w okresie od 11.11.2021 do 16.11.2021, kiedy to model GEFS, prognozuje wartości w normie, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Może być to chłodniejszy okres synoptyczny we wschodniej części Polski. Ukazuje nam to jednak ogół przebieg anomalii 5-dniowej, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Śnieg i mróz w prognozach.

Znaczne ochłodzenie jest prawdopodobne w okolicach 15.11.2021, bądź 1-2 dni po tej dacie. Wtedy to częściej może docierać do naszej części Europy chłodna masa powietrza z północy, przynosząc przymrozki, a w górach mróz. Nie można wykluczyć, że oprócz rejonów górskich, pierwszy śnieg tej jesieni pojawi się lokalnie także na nizinach. Ciężko jednak na ten moment wskazać skale ochłodzenia, gdyż przy tak odległym terminie i dynamicznej sytuacji barycznej. Prognozy w dalszym ciągu ulegają zmianom.

niska temperatura w Polsce

ECMWF i GFS prognozują przymrozki w Polsce, a w górach możliwy okresami większy mróz

Analizujemy również mapy prognozowanej temperatury w okresie od 6.11.2021 do 16.11.2021. Dostrzegamy, że po wschodzie słońca na nizinach na termometrach będziemy obserwować wartości dodatnie. Nocami jednak przy bezchmurnym niebie możliwe są przymrozki. Krótkotrwałe, szczególnie we wschodniej połowie kraju oraz w górach na początku przyszłego tygodnia. Wygląda jednak na to, że okresowe spadki temperatury poniżej zera mogą być częstsze w drugiej dekadzie listopada.

Według modelu GFS, w okresie od 6.11.2021 do 16.11.2021 zdarzą się okresami dwucyfrowe temperatury. Najcieplej powinno być od 12°C na południu, podobne wartości możliwe są na zachodzie i w centrum. Najchłodniej może być na wschodzie i północnym-wschodzie od 6°C do 9°C.

Śnieg i mróz w prognozach.

Okresowe przymrozki zdarzą się na nizinach w okresie od 6.11.2021 do 16.11.2021. Szczególnie taka sytuacja może mieć miejsce przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze i napływem chłodnych mas powietrza z kierunków północnych. Zdarzyć mogą się na przeważającym obszarze Polski, a spadki temperatury nocami mogą być większe we wschodniej części kraju oraz w górach i na obszarach podgórskich. Poniższa mapa ukazuje nam tylko orientacyjne, prognozowane minimalne wartości przez model GFS. Możemy spodziewać się, że w wielu miejscach wartości okażą się niższe od prognozowanych.

zimno w polsce

Już jutro podamy więcej informacji w naszej prognozie długoterminowej.