Pogoda na noc 7/8 czerwca 2021. Zanikną przelotne opady konwekcyjne. Wysoka temperatura, miejscami mgła w Polsce

Pogoda. W poniedziałek zachodnia Polska pozostaje na skraju klina wyżu znad Atlantyku, a pozostały obszar kraju jest pod wpływem niżu z ośrodkiem na pograniczu Rosji i Ukrainy. Pozostajemy w ciepłym powietrzu polarnym morskim, które przeważnie nie jest zbyt wilgotne. Tylko na wschodzie charakteryzowało się pewnymi zasobami wilgoci. Nie zaobserwowano zjawisk burzowych. Powodem okazała się niska zawartość wilgoci w warstwie granicznej, jak i też brak dodatkowych czynników dynamicznych wspomagających lub wymuszających ruchy wznoszące inicjacja głębokiej konwekcji. Ponadto wpływ mogła mieć inwersja temperatury skutecznie, hamując pionowe ruchy konwekcyjne.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 8.06.2021, 00 UTC

Nadchodząca noc nie przyniesie większych zmian w polu ciśnienia oraz geopotencjału w naszej części Europy. Dalej od północnego zachodu oddziaływał będzie wyż. Natomiast od wschodu niż. który zaznaczy się zwłaszcza w środkowych i górnych warstwach troposfery. Masa zalegająca w naszej części Europy będzie stabilna. Przy braku dodatkowych czynników dynamicznie wymuszających ruchy wznoszące burze nie będą się rozwijać. Przelotne opady konwekcyjne zanikną na Podlasiu najpóźniej w pierwszej części nocy.

Geopotencjał i pole ciśnienia oraz wiatr w środkowej i górnej troposferze.

Zachmurzenie będzie przeważnie małe w Polsce. Tylko początkowo na krańcach północno-wschodnich możliwe zanikające opady konwekcyjne. Niewykluczone, że w drugiej części nocy na północnym-zachodzie rozwinie się mgła ograniczająca widzialność do 200-300 metrów. Aktualną temperaturę w Polsce można śledzić tutaj.

Temperatura minimalna od 10°C do 16°C, jedynie w kotlinach karpackich i na Kaszubach od 8°C do 10°C.

Pogoda. Temperatura minimalna nad ranem

Ze względu na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy. Prędkość wiatru ma być niewielka. Na ogół z kierunków północnych. Na południu powieje z zachodu i południa kraju.

Źródło grafik: tropicaltidbits, estofex.org, meteomodel.pl