Pogoda na noc 8/9 grudnia 2021. Będzie silny mróz, nawet -15°C w Polsce. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie zimno.
Pogoda na noc. Napływać ma do nas w dalszym ciągu zimne powietrze arktyczne
Ubiegła noc była do tej pory najzimniejsza na nizinach w tym sezonie jesienno-zimowym. Szczególnie na północnym-wschodzie temperatura obniżyła się do -10/-12 ℃. Natomiast na pozostałym obszarze nigdzie nie osiągnęła dodatniej wartości. Dziś ponownie w wielu regionach Polski panował całodobowy mróz i temperatura była kilka stopni poniżej zera. Zatem utrzymuje się termiczna zima od kilku dni. Tak silne spadki temperatury zanotowano nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g. Zwłaszcza w obszarach większych przejaśnień wartości mogły być niższe o kilka stopni, a chłodny wiatr ze wschodu potęgował odczucie chłodu.
Pogoda. Zima termiczna w Polsce
Środa była kolejnym dniem, gdy dominowało duże zachmurzenie. Zwłaszcza były to podinwersyjne chmury warstwowe Stratus i Stratocumulus. Wyż klasycznie w półroczu chłodnym nie przynosił pogodnej aury. Jedynie na północnym wschodzie i południowym zachodzie zdarzyły się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Silną inwersje widać m.in na radiosondażach wykonywanych szczególnie w Legionowie oraz Łebie. Głównie na południowym wschodzie obserwowano na zobrazowaniach satelitarnych chmury wyższe piętra. Gdzieniegdzie z chmur piętra niskiego padał dziś niewielki śnieg. W grudniu mamy do czynienia z najkrótszymi dniami w roku. Słońca krótko góruje nad horyzontem i jest zdecydowanie niżej niż w lecie. Dlatego w większości przypadków nie jest możliwe pokonanie inwersji i tym samym nie obserwujemy znacznego wzrostu temperatury. W znacznym stopniu nocne spadki temperatury są ograniczane przez zachmurzenie utrzymujące się w wielu regionach.
W nocy ze środy na czwartek aura będzie zbliżona do tej, którą obserwujemy w ostatnich dniach. Szczególnie duże spadki temperatury ponownie wystąpią na północnym-wschodzie. Zwłaszcza w piątek, a na południowym zachodzie już jutro temperatura wzrastać będzie do około zera stopni, następować będzie zmiana kierunku napływu powietrza ze wschodniego na południowo wschodni, dlatego zrobi się nieco cieplej.
Zmiany w pogodzie będą spowodowane ulokowaniem głębokiego wiru atlantyckiego, który znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. Należy jednak dodać, że układ wyżowy znad Półwyspu Skandynawskiego i Rosji powstrzymuje jego dalszą wędrówkę na wschód. W najbliższych dniach będzie się wypełniał nad zachodnią Europą.
Prognoza anomalii ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym na 9.12.2021, 00Z
Pogoda na noc. Podinwersyjne zachmurzenie w środę i w nocy ze środy na czwartek nad Polską
W środę na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże i całkowite chmurami podinwersyjnymi. Głównie północnym wschodzie oraz lokalnie na południu zdarzyły się rozpogodzenia. Gdzieniegdzie na wschodzie, głównie na południowym wschodzie i wschodzie, słabe przelotne opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazywały od -8°C na północnym wschodzie, około -3°C w centrum, do 0°C na południowym zachodzie, południu oraz zachodnim wybrzeżu. Gradient baryczny stopniowo wzrastał. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, wschodni i południowo-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, może powodować zamiecie śnieżne.
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami na północnym wschodzie oraz miejscami na południu. Gdzieniegdzie na wschodzie i południu oraz w drugiej połowie nocy na zachodzie kraju opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -15°C na północnym wschodzie oraz gdzieniegdzie na południowym-wschodzie i w Karpatach, około -5°C w centrum, do -3°C na miejscami na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, na północy kraju porywisty, wschodni i południowo-wschodni.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g na 9.12.2021, 05 UTC według ARPEGE. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń spadki temperatury mogą być większe od prognozowanych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC