Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Będzie mróz w Polsce, nawet dwucyfrowy w Karpatach. Marznąca mgła oraz śnieg
Pogoda. Wyż rozwija się nad Skandynawią
Układ wysokiego ciśnienia oddalił się znad Europy Środkowej. Centrum tego układu barycznego jest nad wschodnią Ukrainą i Dolną Wołgą. W naszej części Starego Kontynentu dominuje niezbyt aktywny przepływ z południowego zachodu, pomiędzy antycyklonem a niżem znad Atlantyku. Nad Atlantykiem obserwuje się obecność głębokiego niżu, który w najbliższym czasie będzie się w dalszym ciągu wypełniał.
W Polsce warunki pogodowe nie są tak zmienne jak w pierwszych dniach stycznia. Znajdujemy się w chłodnej masie powietrza, która w czasie nocy, na skutek spadku temperatury ma tendencje do osiadania. W obszarach rozpogodzeń skutkuje to większymi spadkami temperatury. Od zachodu nasuwa się jednak przejściowa zatoka niżowa. Nie prognozuje się jednak w najbliższych dniach obfitych opadów śniegu. Nad Skandynawią rozwija się już silny wyż, który zablokuje na kilka dni cyrkulacje strefową.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8.01.2022, 18 UTC
Umocni się w najbliższych dniach obszar wyżowy rozciągający południkowo. Zablokuje cyrkulacje strefową. Przyjmie on nawet formę wału wysokiego ciśnienia. Dlatego też kierunek adwekcji na kilka dni zmieni się wschodni. Panować będzie bezśnieżna oraz bezopadowa aura przez wiele dni. Największe spadki temperatury powinniśmy zaobserwować w pierwszych dniach 2 dekady stycznia.
Sytuacja synoptyczna na 9.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Front okluzji będzie wędrował dalej na wschód
Dziś szczególnie na południowym wschodzie obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane, głównie Bieszczadach okresami duże ze słabymi opadami śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami północy, zachodzie oraz w centrum kraju okresami opady śniegu, na zachodzie i nad morzem także deszczu ze śniegiem i deszczu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od -3°C na północnym wschodzie do 1°C w centrum i 3°C na zachodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.
Pogoda na noc. Największe spadki temperatury w górach i na obszarach podgórskich
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie, szczególnie we wschodniej połowie kraju i na południu, słabe opady śniegu. Miejscami marznące mgły, ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -8°C na wschodzie, około -4°C w centrum, do -1°C nad morzem; lokalnie w kotlinach karpackich spadek temperatury do -11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, z kierunków południowych. W górach porywy wiatru do 60 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura według ICON w godzinach porannych 9 stycznia 2022 r.
Porównanie z prognozą kanadyjskiego GEM na 9.01.2022 r., 06 UTC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC