Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Będzie mróz w Polsce, gdzieniegdzie marznąca mgła, lokalnie śnieg. Na drogach i chodnikach może być gdzieniegdzie ślisko.
Pogoda. Wyraźne ochłodzenie w Polsce
Pierwsze dni stycznia przynosiły nadzwyczaj wysokie temperatury w Polsce. Jednak przełom 1 i 2 dekady mijającego miesiąca charakteryzować ma się przeważnie wartościami poniżej normy wieloletniej. Cieplej zacznie robić się w okolicach 13 stycznia 2022 r. Koniec nadchodzącego tygodnia przyniesie zmienne warunki pogodowe za sprawą przechodzenia niżów z frontami atmosferycznymi. Wzrośnie gradient ciśnienia.
W niedzielę nasza część Europy znalazła się pod wpływem zatoki niżu znad Szkocji, z którą związana jest strefa zachmurzenia, sięgająca zachodnich obszarów kraju. Nad Skandynawią i Rosją rozbuduje się wyż, którego centrum z północy Starego Kontynentu zejdzie do Polski. Jednak w tym samym czasie w okolicach Nowej Funlandii i Islandii widzimy formowanie się kolejnego aktywnego niżu. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia ponownie przywróci nad naszym regionem strefową cyrkulację zachodnią i powróci napływ cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku. Ustąpi na ogół bezśnieżna i mroźna aura. Poza obszarami górskimi najwięcej śniegu zalega na północy, gdzie występowały w ostatnich dniach obfite, lecz miejscowe śnieżyce konwekcyjnego. Na południowym-wschodzie zaznaczył się w niewielkim stopniu zatoka niżu znad Rumunii.
Pogoda na noc. Coraz większy wpływ wyżu wieczorem i w nocy
Dziś wieczorem zaznaczy się od północnego wschodu wpływ klina wyżu rosyjskiego. Powstającego i umacniającego się w chłodnej arktycznej masie powietrza nad Półwyspem Skandynawskim i Finlandią. W poniedziałek we wtorek i w środę antycyklonalna cyrkulacja obejmie cały kraj i większą część kontynentu. Dlatego też wiatr z kierunków południowych zmieni się na północno wschodni i wschodni. Chociaż wyż z północy nie przyniesie bardzo dużych spadków temperatury, to jednak na nizinach dwucyfrowy mróz jest możliwy. Szczególnie na południu i wschodzie w najbliższych dniach. Dużo jednak zależeć będzie od skali rozpogodzeń.
Sytuacja synoptyczna 10.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Niedziela była pogodna. Jedynie na krańcach wschodnich i na południowym zachodzie oraz zachodzie kraju wystąpiło zachmurzenia duże i miejscami opady śniegu. Ponadto zachodzie mógł zdarzyć się także deszcz ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od -1°C na wschodzie do 3°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
Pogoda na noc. Możliwy dwucyfrowy mróz
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachodniej połowie kraju oraz na południowym wschodzie i wschodzie zachmurzenie na ogół duże i miejscami słabe opady śniegu. Głównie na krańcach zachodnich również opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Ponadto to pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół umiarkowane lub małe. Gdzieniegdzie mgły i marznące mgły, ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -9°C, -8°C podczas rozpogodzeń na wschodzie kraju do -5°C w centrum i 1°C na zachodzie, w kotlinach karpackich lokalnie spadek temperatury do -15°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny.
Prognozowana minimalna temperatura na godziny poranne 10.01.2022 r. 05Z według niemieckiego ICON
Wyliczana temperatura w godzinach porannych w poniedziałek według kanadyjskiego GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC