Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 27/28 lutego 2021. Dużo chmur i niewielkie opady, miejscami lekki mróz w Polsce

pogoda. Wyż nad Wyspami Brytyjskimi

Pogoda. W nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej związanej z wyżem, którego centra znajdą się nad Wyspami Brytyjskimi i Czechami. Jednak w drugiej części nocy nasunie się nad dzielnice północne mało aktywny front atmosferyczny o charakterze okluzji, za którego odpowiedzialny będzie płytki niż z centrum nad Morzem Barentsa. Przeważający obszar kraju pozostanie w chłodnej masie polarnomorskiej napływającej z północnego-zachodu, chociaż za frontem zokludowanym zacznie napływać cieplejsza masa polarna. Ciśnienie ma rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.02.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 28,02.2021, 00 UTC

Trajektoria wsteczna masy powietrza na noc z soboty na niedzielę

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 28.02.2021, 00 UTC dla miasta Warszawa. Poniższa grafika obrazuje, jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza

Pogoda. Dużo chmur w Polsce, najwięcej opadów na krańcach południowych

W pierwszej części nocy zachmurzenie małe w północnej części Polski. Na pozostałym obszarze kraju duże i całkowite z krótkotrwałymi przejaśnieniami. Głównie podinwersyjnymi chmurami typu cumulus. Niewielkie opady atmosferyczne prawdopodobne będą na krańcach południowych oraz południowo-wschodnich. W górach i na obszarach podgórskich może to być śnieg i deszcz ze śniegiem, a na nizinach przeważnie deszcz.

Druga część nadchodzącej nocy już w całym kraju przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z niewielkimi oraz lokalnymi przejaśnieniami. Miejscami możliwe mgły oraz zamglenia. Szczególnie w północnej połowie kraju. Słabe opady śniegu możliwe są na Podhalu i w Tatrach oraz na Roztoczu i Podkarpaciu, które nad ranem odsuwać mają się nad Ukrainę.

Prognoza zachmurzenia na noc z soboty na niedzielę według modelu SWISS-HD dla Polski

Pogoda. Zachmurzenie i opady w nocy z soboty na niedzielę dla Polski
Pogoda. Śnieg w Polsce
Śnieg w polskich górach

Przymrozki, a nawet mróz w Polsce

Noc będzie chłodna. W niemal całym kraju może chwycić lekki mróz. Największe spadki temperatury są prognozowane w górach i na obszarach podgórskich od -14°C do -5°C. Na wschodzie termometry pokażą od -2°C do 0°C. W centrum od -1°C do 1°C. Najcieplej ma być na północy od 0°C do 3°C

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne, 28 lutego 2021 według niemieckiego modelu numerycznego dla Polski. W górach i na obszarach podgórskich wartości mogą być niższe od prognozowanych.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany, skręcający w drugiej części nocy z północno-zachodniego na zachodni.

Pogoda. Wiatr w nocy

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Prognoza opadów na drugą część nocy tutaj

Źródło grafik: dwd.de, wetter3.de, meteologix.com, meteomodel.pl, ventusky.com

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz