Pogoda na noc. W niedzielę Polska znalazła się w zasięgu wyżu znad Rosji. Jedynie zachód był na skraju niżu znad północnego Atlantyku. Z południowego zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Obserwowano powolny spadek ciśnienia. Ruch frontu chłodnego blokowany jest w dalszym ciągu przez silny wyż kontynentalny, który ulokowany jest nad Federacją Rosyjską. Jednak już w nadchodzącym tygodniu nasunie się on nad zachodnią Polskę, przynosząc opady atmosferyczne i spadek temperatury.
Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym pokazały, że było dziś na ogół pogodnie. Na niebie występowały przeważnie chmury piętra wysokiego. Stopniowo od zachodu nad Polskę nasuwały się kolejne ławice chmur wysokich. Piętro wysokie nie hamuje zazwyczaj insolacji, dlatego skutkowało to szybkim i znacznym wzrostem temperatury po wschodzie słońca. Dzisiejszy dzień był przykładem typowego Babiego Lata. Dlatego też wystąpiły wysokie temperatury jak na pierwsze tygodnie kalendarzowej jesieni. Z temperaturą od 15℃ na północnym wschodzie do około 20-23℃ na południu kraju. Wzrastał też gradient ciśnienia, a tym samym prędkość i porywistość wiatru z kierunków południowych, który był szczególnie odczuwalny w drugiej części dnia.
Wysokie wartości jak na początek kalendarzowej jesieni są spowodowane tym, że w środkowej i górnej troposferze dominuje wyraźny klin ciepła, którego oś przebiega od Morza Śródziemnego, przez obszar naszego kraju po północ Skandynawii. Po jego zachodniej krawędzie napływa ciepłe powietrze z południowego zachodu, obejmując swoim zasięgiem dzisiaj i jutro nasz kraj, szczególnie południowe regiony. W tym samym czasie nad Europą Zachodnią i Atlantykiem Północnym rozciąga się górna zatoka niżowa, w obrębie której wirują układy niżowe, które we współpracy z wyżem znad Rosji ściąga do naszych szerokości geograficznych ciepłe powietrze. Można przyjąć, że jest to nawet przetransformowane powietrze zwrotnikowe. Latem przy adwekcji z tego kierunku i silniejszej oraz dłuższej operacji słonecznej panowałby upał w Polsce.
Pogoda na noc. Chmury głównie na zachodzie
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na ogół chmurzenie na ogół małe, tylko na zachodzie umiarkowane. Nie można wykluczyć, że północnym zachodzie wystąpią słabe i lokalne opady deszczu. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo. Najchłodniej będzie na nizinach od 5°C na wschodzie. Jeszcze chłodniej w rejonach podgórskich Karpat, około 10°C na przeważającym obszarze kraju, do 14°C na zachodnim wybrzeżu. W dolinach karpackich możliwy spadek temperatury do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, z kierunków południowych. W Karpatach porywy wiatru do 100 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura, 4.10.2021, 5Z według ICON. Niewykluczone, że miejscami wartości będą niższe od prognozowanych przez niemiecki model numeryczny
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC