PRZYMROZKI uderzą w Polskę. Sprawdź, kiedy czekają nas ujemne temperatury nocami i o poranku (POGODOWE MAPY)

Przymrozki w Polsce. Pogoda długoterminowa i trend na kolejne tygodnie. Przymrozki pojawią się w Polsce. Sprawdź, kiedy i gdzie czekają nas ujemne temperatury nocami i o poranku. Prognozy oparte będą najnowszymi wyliczeniami europejskimi i amerykańskimi.

Przymrozki dopiero przed nami. Ciepły okres synoptyczny dobiega końca

Stopniowo dobiega końca ciepły okres synoptyczny. Początek października zgodnie z prognozami numerycznymi przynosi w naszych szerokościach geograficznych temperaturę powyżej normy wieloletniej. Jest to zasługa ulokowania głębokiego, wielocentrycznego niżu w rejonie Europy Zachodniej i wyżu kontynentalnego nad Rosją. Taki układ pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami sprzyja adwekcji ciepłej i dość suchej masy powietrza z południa i południowego-zachodu Z uwagi na brak chmur, słaby wiatr nocami obserwujemy silne spadki temperatury. Jednak na nizinach jeszcze bez przymrozków.

Prognoza topografii barycznej na dzień 3.10.2021, 18 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Przymrozki uderzą w Polskę. Sprawdź, kiedy czekają nas ujemne temperatury nocami i o poranku (POGODOWE MAPY)

Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na poniedziałek i wtorek, potem temperatura spadnie w całym kraju poniżej 20°C

Wiele wskazuje, że kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na poniedziałek i wtorek. Najcieplejszym dniem ma być 5 października 2021, kiedy to na południu i zachodzie może wystąpić krótkotrwały dzień gorący. Taki scenariusz pogodowy prognozuje m.in ECMWF oraz ICON. Niewykluczone, że w Wielkopolsce odnotujemy nawet 26°C.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m na 5.10.2021, 18 UTC, uwzględniając okres klimatologiczny 1979-2010 według europejskiego modelu ECMWF

przymrozki na wschodzie europy

Prognozowana maksymalna temperatura, 5.10.2021, 12 UTC według ECMWF

przymrozki będa w polsce 2021

Jeszcze cieplejszy jest niemiecki model ICON na wtorek. Wyliczana maksymalna temperatura według modelu ICON, 5.10.2021, 13 UTC

wysoka temperatura

Przymrozki dopiero pod koniec nadchodzącego tygodnia. Dużo jednak będzie zależeć od zachmurzenia niskiego w Polsce nocami

Do środy na przeważającym obszarze Polski utrzyma się temperatura powyżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę najnowszy okres referencyjny 1991-2020. Od czwartku temperatura zacznie spadać znacznie w całym kraju. Ujemna anomalia temperatury jest wyliczana od piątku na wschodzie kraju, następnie w weekend przeważający obszar Polski będzie w zasięgu cyrkulacji wschodniej. Wyż znad Federacji Rosyjskiej ściągnie zimne powietrze kontynentalne, w którym nocami będą sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Skala i intensywność ochłodzenia będzie jednak zależna, czy pojawią się rozpogodzenia. W półroczu chłodnym często wyże potrafią gnić, przynosząc nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne, mgły i zamglenia. Wzrasta również poziom zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie przy braku wiatru i silnej inwersji.

pogoda ochłodzenie w polsce

Przymrozki i chłodny okres synoptyczny prognozuje również GEFS

Wiele wskazuje, że to właśnie przełom 1 i 2 dekady października przyniesie w Polsce silne ochłodzenie. Spowodowane będzie to cyrkulacją wschodnią i adwekcją masy powietrza ze wschodu o cechach kontynentalnych. Zimny okres synoptyczny zakłada GEFS w okresie od 8.10.2021 do 13.10.2021. Poniższa mapa przedstawia średnią anomalie na 2 m, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Najchłodniej będzie na wschodzie i południowym-wschodzie, ale teoretycznie przy bezchmurnym niebie, przymrozki nocne na nizinach mogą zdarzyć się na przeważającym obszarze Polski.

pogoda. zimno przed nami.

Prognozy zakładają, że chłodne masy powietrza mogą pozostać w naszej części Europy nawet do połowy miesiąca. Następnie może nadejść ocieplenie i temperatura będzie najczęściej w normie i powyżej normy wieloletniej. Z uwagi jednak na odległy termin, wyliczenia modeli pogodowych mogą ulec zmianie.

przymrozki w polsce według gefs

CFS również sugeruje chłód, ale obszar jest mniejszy niż w prognozach GEFS

Również jedna z ostatnich aktualizacji modelu CFS zakłada wyraźne ochłodzenie na początku 2 dekady października. Widzimy jednak, że największe ujemne odchylenie temperatury prognozuje w okresie od 10.10.2021 do 17.10.2021 na wschodzie i południowym-wschodzie. W centrum będą to wartości w normie, a na zachodzie i północy lekko powyżej normy wieloletniej. Wiele jednak wskazuje, że skale ochłodzenia zdecydowanie lepiej prognozuje na ten moment GEFS, który pokazuje większy obszar chłodu w naszych szerokościach geograficznych.

cfs i chłód w prognozach

ECMWF z chłodnym okresem synoptyczny, ale spodziewamy się zmiany trendu w kolejnej aktualizacji modelu europejskiego

Również jedna z ostatnich aktualizacji ECMWF wskazuje, że początek drugiej dekady października przyniesie istotne ochłodzenie. Głównie na południowym-wschodzie i wschodzie widzimy anomalie poniżej normy wieloletniej. Jest to jednak aktualizacja piątkowa, zatem kolejna aktualizacja modelu europejskiego może pójść w ślady GEFS, wskazując na większy i intensywniejszy chłód w tym okresie.

ecmwf i ujemna anomalia temperatury

Prognozowana temperatura w okresie od 3.10.2021 do 13.10.2021 według modelu ECMWF dla Polski

Według najnowszych prognoz numerycznych szczyt ochłodzenia przypadnie na przyszły weekend i na początek drugiej dekady października. Wtedy to w wielu regionach zdarzyć mogą się przymrozki. Na ten moment największe prawdopodobieństwo przymrozków na przeważającym obszarze Polski będzie od soboty do wtorku. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuacje, prognozy mogą ulec zmianie. Napływy ze wschodu są często mocno niedoszacowane, co spowodowane jest mniejszą ilością danych brzegowych zasilających modele pogodowe z tych rejonów świat.

1 komentarz do “PRZYMROZKI uderzą w Polskę. Sprawdź, kiedy czekają nas ujemne temperatury nocami i o poranku (POGODOWE MAPY)”

Możliwość komentowania została wyłączona.