Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 1/2 sierpnia 2022. Jeszcze niska oraz umiarkowana temperatura i lokalne mgły w Polsce

wyzowa


Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wystąpi jeszcze niska temperatura, spodziewana także gdzieniegdzie silna mgła i zamglenia.

Pogoda w Polsce na początku sierpnia była dynamiczna na zachodzie, południowym-zachodzie, pojawiły się burze

Wir niżowy jaki wpływał na pogodę pod koniec lipca znalazł się dziś już nad północnymi granicami. Jeszcze w godzinach porannych miejscami na wschodzie, północnym-wschodzie zaznaczały się chmury związane z rozmytym frontem okluzji, które ustępowały z biegiem czasu. Jednak od zachodu wkroczyła płytka zatoka niżowa i układ frontów, na którym pojawiły się burze. Na zachodzie, południowym-zachodzie obserwowaliśmy dziś w ciągu dnia zjawiska burzowe. Intensywność burz była mała i umiarkowana, chociaż miejscami w Wielkopolsce burzom towarzyszyły obfite opady, które prowadziły do podtopień.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.08.2022, 18 UTC dla Polski

Niż i układ frontów na zachodzie Polski

Jednak nad Polską obserwujemy stopniowy wzrost ciśnienia, gdyż w naszej części Europy swój wpływ zaznacza ośrodek wyżowy, który w kolejnych dniach przesunie się na wschód, otwierając drogę do napływu powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Po niżowej końcówce lipca praktycznie w całym kraju, początek sierpnia zapowiada się z umiarkowanymi oraz wysokimi temperaturami. Od 3 sierpnia do zachodniej Polski nadejdzie upał, który w kolejnych dniach rozprzestrzeni się na wschód.

Pogoda. Niż przemieszczający się z rejonu Islandii sprowadzi upały. Wysoka temperatura przed nami w Polsce

Prognozy różnych ośrodków meteorologicznych jasno sugerują, że w kolejnych dniach bliżej Europy znad Islandii zacznie nasuwać się głęboki niż baryczny. Po jego wschodniej stronie prognozowana jest intensywna, lecz niezbyt długa adwekcja powietrza zwrotnikowego. Skieruje się on najprawdopodobniej przez Wyspy Owcze i Morze Norweskie. Co więcej po swojej wschodniej części zmieni kierunek napływu nad środkową Europę z obecnego zachodniego, północno-zachodniego na południowo-zachodni. Zatem od środy powrót upałów, które potrwają do piątku. Prawdopodobnie w weekend temperatura wyraźnie spadnie, gdyż napłynie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morskiego. Wiele wskazuje, że to właśnie w okolicach weekendu nad Polską pojawią się intensywne zjawiska pochodzenia burzowego.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. W zachodniej połowie kraju miejscami opady deszczu. Na wschodzie i południu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 11°C do 18°C, miejscami na północnym wschodzie około 10°C. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 2.08.2022, 02Z według modelu ICON

Pogoda na noc 1/2 sierpnia 2022. Jeszcze niska oraz umiarkowana temperatura i lokalne mgły w Polsce
Umiarkowana temperatura w wielu regionach, bez nocy tropikalnej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz