Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice i gradobicia 4-6 sierpnia. Ostrzeżenia IMGW nie tylko przed upałem

Burze i nawałnice w Polsce. Alerty IMGW 4-5 sierpnia

W jednym z dzisiejszych wpisów pisałem Wam, że do Polski powróci upał. Obecnie więcej wiemy już także o zjawiskach burzowych jakie w najbliższych dniach pojawią się w Polsce. Przez kraj prawdopodobnie przejdą nawałnice niosące ze sobą gradobicia i inne, groźne zjawiska pogodowe.

Burze dziś nad Polską, ale to nie są nawałnice

Burze nad Polską pojawiają się już dziś. Zgodnie z poranną prognozą pogody przez kraj wędruje dziś ciepły front atmosferyczny. Nie jest to front bardzo aktywny, ale w ciepłych, dość wilgotnych masach powietrza wystarczy on by w kraju powstały burze.

To nie nawałnice, ale lokalnie burze są groźne
Burze przechodzą dziś nad Polską. To nie nawałnice

Obecnie najbardziej aktywna komórka burzowa przechodzi w rejonie Kalisza na granicy Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej. Burza ta generuje dużo wyładowań atmosferycznych. Nie wykluczone są również lokalne gradobicia z owej komórki burzowej. Grzmi również w okolicach Śremu w Wielkopolsce. Dziś jednak nie są to nawałnice, a bardziej lokalne zjawiska burzowe o niezbyt dużej intensywności. Więcej o dzisiejszych burzach w tym wpisie.

Upał nadciąga do Polski. Wraz z nim pojawią się burze

Dziś i jutro w Polsce pojawią się przyjemne, umiarkowanie wysokie wartości temperatury. Natomiast od środy do kraju wraca upał. W poprzednim wpisie opieraliśmy się na wyliczeniach modelu ECMWF odnośnie prognoz temperatury. Teraz zobaczmy jak nadchodzącą falę upałów widzi amerykański model GFS.

Upał nad Polską od środy do piatku
Od środy upał i nawałnice w Polsce

Podczas gdy ECMWF widzi upał w całym kraju już w czwartek, tak GFS pokazuje ponad 30 stopni od środy do czwartku tylko w zachodniej Polsce. Na wschodzie również będzie gorąco, ale trzydziestki na termometrach mogą się nie pojawić. Dopiero w piątek silny upał rozleje się po całym kraju. Lokalnie na termometrach do 35 stopni w centrum i na południu kraju. Przypomnijmy, że ECMWF widział upał bardziej na zachodzie, lecz temperatury wg. wyliczeń europejskiego modelu mogą sięgać 37 stopni. Wraz z nadejściem upału w Polsce pojawią się nawałnice.

Nawałnice w czwartek i piątek nad Polską

Na wstępie tej części wpisu zaznaczmy, że prognozy nie są jeszcze stabilne. O tym gdzie pojawią się nawałnice i jak będą silne w dużej mierze decydowała będzie pora wkroczenia aktywnego frontu atmosferycznego do kraju. Na chwilę obecną IMGW wydało ostrzeżenia, nawet te czerwonego, najwyższego stopnia.

Nawałnice i upał. Ostrzeżenia IMGW przed groźną pogodą

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla Polski przede wszystkim na czwartek i piątek. Pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia dotyczą upałów, na zachodzie, południu i w centrum Polski. Alerty żółte to ostrzeżenia przed burzami. Jeśli front atmosferyczny w piątek wkroczy do kraju w godzinach porannych, to z pewnością czekają nas nawałnice niosące gradobicia, ulewy i dużo wyładowań atmosferycznych. Jeśli natomiast przejście frontu przypadnie na godziny nocne, to burze będą cechowały się mniejszą intensywnością.

Powyżej dokumentacja z naszych łowów burzowych, które odbyły się 13 czerwca tego roku. Film pokazuje jak silne mogą być nawałnice w gorących masach powietrza nad Polską. Obecne prognozy pokazują, że podczas nadchodzącej fali upałów nawałnice nie będą tak silne. Jednak poczekajmy, tak jak wspomniałem, bardzo wiele zależy od godzin w jakich front atmosferyczny wkroczy do Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk