Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Będzie -15°C w Polsce, opady śniegu oraz zanikające burze

Nadchodząca noc będzie zimna w całym kraju. W górach prognozowane spadki temperatury do nawet -15 stopni. Lokalnie na zachodzie i północy oraz w centrum spodziewane są przelotne opady śniegu.

W poniedziałek znajduje się po wschodniej stronie ośrodka wysokiego ciśnienia o imieniu “KEYWAN”. Zapewnia to nam dość stabilną pogodę. Nad Polskę spływa chłodne powietrze arktyczne-morskie z północnego-zachodu. W środkowych warstwach troposfery zaznacza się górna zatoka niżowa zbudowana z arktycznej masy powietrza. Na wysokości 500 hPa, czyli 5500 metrów nad poziomem gruntu temperatura obniżyła się poniżej -35°C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy, pionowy gradient temperatury, co skutkuje rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych z przelotnymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy w powietrzu arktycznym. Wystąpiły również burze śnieżne w okolicach Darłowa. Nocą powinny one jednak zanikać, lokalnie zagrzmieć może jeszcze na północy. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód wędruje front okluzji, to na nim wypiętrzają się najlepiej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus. Nadchodząca noc przyniesie nam znaczne spadki temperatury. Mróz sięgnie nawet -10 stopni, lokalnie w górach spadki do -15°C.

Górna zatoka niżowa widoczna w środkowych warstwach troposfery nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.03.2020, 00 UTC

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Najchłodniej podczas nadchodzącej nocy będzie na północnym-wschodzie Polski oraz w górach. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu temperatura spadnie do nawet -7°C . W górach jeszcze chłodniej, gdyż lokalnie słupki rtęci spaść tam mogą do nawet -15°C w Tatrach. Na pozostałym obszarze kraju również zimno. Od -4°C do -2°C , jednak im dalej na północ tym temperatury będą wyższe i to właśnie nad morzem spodziewamy się -2°C. Miejscami prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników i ich oblodzenie, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju.

Jak widać ujemne wartości na termometrach wystąpią w wielu miejscach Polski. Lokalnie będzie chłodniej, niż prognozują to modele numeryczne.

W zachodnich i północnych regionach Polski podczas nadchodzącej nocy odczuwalny może być wiatr. Jego porywy nie powinny być silne, jednak wiatr wpływać może na obniżenie temperatury odczuwalnej. W porywach na zachodzie kraju wiać może do 40-50 km/h.

Podczas nocy z poniedziałku na wtorek nad krajem przemieszczała będzie się strefa przelotnych, słabych opadów śniegu o charakterze konwekcyjnym na froncie okluzji oraz tuż za nim. W nocy słabe opady śniegu występować mogą jeszcze na zachodzie i północy. W kolejnych godzinach strefa ta przesuwała się będzie na wschód, w kierunku dzielnic centralnych. Opady nie powinny podczas nadchodzącej nocy dotrzeć na wschód i południowy wschód kraju.