Pogoda. Atak zimy w Europie. Mróz wlewa się na południe. Występują opady śniegu, zawieje śnieżne i burze

Od niedzieli 29 marca nad Europą dochodzi do znacznych zmian w pogodzie. Za sprawą wyżu KEYWAN z północy do Europy Centralnej i południowej spływa bardzo zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego.

W wielu miejscach Europy już podczas poprzedniej nocy odnotowano spore spadki temperatury. Lekki mróz występował w pasie od zachodniej Rosjii, przez Skandynawię, Kraje Bałtyckie, Polskę, zachód Ukrainy, Słowację, Czechy, Niemcy po część Francji i Hiszpanii. Po wschodzie Słońca temperatura wzrosła, ale jak widać na powyższej grafice z godziny 9:50 w wielu miejscach Europy temperatury nadal są ujemne.

Powyższa mapa temperatury doskonale odzwierciedla położenie chłodnej, arktycznej masy. Chłodne powietrze z każdą godziną wędrowało będzie dalej na południe Europy, przynosząc „atak zimy” w kolejnych krajach naszego kontynentu. Na północy Polski niewykluczone są dziś burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi. Niskie ryzyko wyładowań ma być też w zachodniej połowie kraju.

Warto zaznaczyć, że w wielu miejscach Europy, wraz z postępującym z północy na południe frontem chłodnym spadł śnieg. W chwili obecnej, w poniedziałkowy poranek śnieg nadal pada w pasie Polski południowej, na Słowacji, Węgrzech po Austrię. Lokalnie opady śniegu są dość intensywne.

W kolejnych dniach spływ chłodnego powietrza na południe kontynentu utrzyma się. Prognozuje się, że między innymi na Bałkanach dojść może do silnego incydentu zimowego. Opady śniegu w tym regionie mogą być intensywne i prowadzić do zawiei oraz zamieci śnieżnych. Na południu kontynentu nie wyklucza się również zjawisk burzowych, które dodatkowo utrudnią sytuację pogodową w regionie.

Powyższa grafika pokazuje rozkład temperatury powietrza na wysokości barycznej 850 hPa. Widać na niej, że chłodne powietrze odsuwa się daleko na wschód Europy. Problem w tym, że grafika jest prognozą sytuacji na 5 kwietnia. Wszystko więc wskazuje na to, że chłodne masy powietrza będą towarzyszyły nam do końca obecnego tygodnia z niewielki przerwami. W przyszłym tygodniu jest szansa na 20 stopni.