Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Silny mróz w Polsce, będzie -17°C. Opady i burze nie wystąpią

W poniedziałek blisko Polski znalazło się centrum wyżu “JURGEN”, które znad Obwodu Kaliningradzkiego przesunęło się nad Litwę, natomiast w kolejnych kilkunastu godzinach ulokuje się Sankt Petersburgiem. Napływa do nas zimne i dość suche powietrze arktyczne z północnego-wschodu. Ciśnienie w jego centrum wynosi aż 1040 hPa.

Zasięg arktycznego chłodu doskonale obrazuje ryciny poniżej, przedstawiająca prognozowaną anomalie temperatury na wysokości 850 hPa.

Tak zimna była noc z niedzieli na poniedziałek w Polsce.

J. Lewandowski, meteprognoza.pl, dane Monitor IMGW

Temperatury zanotowane na wybranych stacjach IMGW-PIB w nocy z soboty na niedzielę.

J. Lewandowski, meteoprognoza.pl, dane ogmiet.com

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.03.2020, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na 24.03.2020, 00 UTC

Spływ chłodnych mas powietrza, bezchmurne niebo i praktycznie brak wiatru spowoduje, że nadchodząca noc w Polsce bardzo mroźna. W całym kraju od -8°C do nawet -5 °C . W górach nie wyklucza się spadków temperatury poniżej -15 stopni. Również na Podlasiu i Suwalszczyźnie nie możemy wykluczyć, że mróz będzie dwucyfrowy. Najcieplej będzie w tym czasie na polskim wybrzeżu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 24.03.2020, 00 UTC dla Warszawy. ukazuje ona jaką drogę pokonało powietrze w ciągu 7 dni na wysokościach 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Po niedzielnych opadach śniegu w wielu miejscach Polski utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna. Podczas nadchodzącej nocy śniegu nie przybędzie nigdzie w kraju. Czeka nas bezchmurna noc, chociaż w Tatrach może padać śnieg w pierwszej części nocy. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 7 cm.

Wiatr w pierwszej części nocy odczuwalny będzie w dzielnicach południowych i południowo-wschodnich. Nie będzie to jednak wiatr silny. Jego porywy nie przekroczą 30-40 km/h. W kolejnych godzinach wiatr zacznie zanikać również w tych regionach kraju. Zapowiada się zatem bardzo spokojna noc w pogodzie. Uważajmy jedynie na mróz, który w wielu miejscach Polski może być silny, zwłaszcza w kotlinach i na obszarach górskich i podgórskich, gdzie temperatura spadnie poniżej -15°C.