Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Burze zanikną, opady deszczu i nawet 15 cm śniegu w Tatrach

W nocy od centrum na wschód przemieszczać ma się strefa frontu atmosferycznego wraz z niewielką falą na froncie. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem. Adwekcja chłodu wystąpi zwłaszcza w środkowej i górnej troposferze.

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie duże, w wielu miejscach całkowite. Na krańcach wschodnich początkowo większe przejaśnienia. Dopiero w drugiej części nocy na zachodzie wystąpią rozpogodzenia. Opady deszczu są prognozowane głównie na wschodzie i południu, okresami o natężeniu umiarkowanym oraz silnym. Spodziewana akumulacja opadów od 10 mm do 20 mm. Miejscami nad ranem mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Początkowo w Tatrach opady deszczu, następnie przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Wysoko w górach akumulacja opadów śniegu do 15 cm.

Zasięg opadów oraz zachmurzenia w nocy i nad ranem.

Pogoda. Noc już bez przymrozków, większa dynamika w troposferze

Temperatura minimalna od 7°C na zachodzie do 10°C na południowym wschodzie i na południu; na Podhalu około 6°C. Wiatr na wschodzie początkowo słaby, południowy, wzmagający się od zachodu do umiarkowanego i skręcający na kierunki zachodnie, na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 90 km/h, w Tatrach do 70 km/h i tam wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Jakub Gawron z IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części nocy według modelu ECMWF