Pogoda na noc z soboty na niedzielę dla Polski. Mróz i opady śniegu w Polsce. Efekt morza na północy

W pierwszy dzień weekendu Polska zaczęła dostawać się pod wpływ blokady antycyklonej związanej z wyżem o imieniu „JURGEN”. W południowej części kraju zaznaczała się jeszcze strefa frontu polarnego. W tym samym czasie z północy na południe przemieszczał się kolejny front chłodny, za którym zaczęło napływać powietrze arktyczne znad Skandynawii.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Bezchmurne niebo plus spływ chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego doprowadzi dziś w nocy do znacznych spadków temperatur. Najchłodniej będzie na południu kraju, gdzie słupki rtęci spadną nawet do -7 stopni. W górach może być jeszcze chłodniej, miejscami poniżej -9 stopni. Pas Polski centralnej to -5 stopni, lokalnie może być chłodniej. Najcieplej będzie na północy Polski, gdzie słupki rtęci spadną do -1.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.03.2020, 00 UTC

Na wybrzeżu możliwe są przelotne opady śniegu. Lokalnie opady śniegu mogą być dość intensywne. Opady związane będą z tak zwanym efektem jeziora. Ciepłe powietrze napływając nad wychłodzoną ziemię ulega szybkiej kondensacji, powstają chmury kłębiaste niosąc intensywne, lecz krótkotrwałe opady. Opady śniegu możliwe są w pasie do kilkudziesięciu kilometrów od morza. Miejscami śnieg spadnie na wybrzeżu, Warmii i Kujawach.