Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2020 dla Polski. Na ogół niezbyt ciepły i dość suchy miesiąc. Okresami wystąpią burze


Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020 dla Polski. Na ogół niezbyt ciepły i dość suchy miesiąc. Okresami wystąpią burze. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na czwarty miesiąc roku.

Pojawiają się kolejne prognozy modeli na kwiecień 2020 dla Polski. Wskazują one, że 4 miesiąc 2020 roku może nie być nadzwyczaj ciepły.

W skali miesięcznej CFS prognozuje anomalie na poziomie od 0°C do 1°C, co plasować będzie kwiecień jako miesiąc niezbyt ciepły.

Przeważnie do naszej części Europy docierać będą dość chłodne masy powietrza, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.

Również europejski model ECMWF nie prognozuje, aby kwiecień był nadzwyczaj ciepły.

Ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy w wielu miejscach. Lokalnie będą jednak miejsca, gdzie ilość opadów będzie w normie, a miejscami nawet powyżej. Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz modeli numerycznych na dłuższy okres czasu. Dlatego prognozy te będzie trzeba zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Niewykluczone jest pojawienie się niżów znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą w kwietniu większe ilości opadów. W czwartym miesiącu roku zdarzyć mogą się okresy, gdy spłyną do nas dość chłodne masy powietrza z północy Starego Kontynentu. Nocami możliwe są ujemne temperatury. Głównie przygruntowe przymrozki, ale przymrozek może pojawić się okresami na dwóch metrach.

Nie można wykluczyć opadów śniegu. Przeważnie o charakterze konwekcyjnym. Możliwe są również burze adwekcyjne. Mogą wystąpić również wielkoskalowe opady śniegu. Na nizinach nie przewiduje się jednak utworzenia kilkudniowej pokrywy śnieżnej.

W kwietniu niewykluczony jest napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa. Wtedy temperatura przekroczyć może nawet 20 stopni na nizinach. Tych okresów nie powinno być jednak dużo, a największe szanse będą wtedy, gdy na zachodzie kontynentu znajdą się niże sprowadzające masy z Afryki i Morza Śródziemnego.

Burze w kwietniu mogą powstawać nie tylko w sytuacji napływu chłodnych i chwiejnych mas powietrza, ale także w cieplejszym powietrzu napływającym z południowego-zachodu, zachodu i południa Europy. W kwietniu zjawiska burzowe mogą być miejscami o większym natężeniu, ale większa aktywność burzowa w Polsce jest prognozowana na maj.