Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 1.07. Silne załamanie aury. Falę upału zakończą nawałnice?

Pogoda na piątek 1 lipca. Upał zakończą gwałtowne burze

Dziś kolejna doba z burzami nad Polską. O tym gdzie zjawiska są najsilniejsze piszemy w dzisiejszych wpisach. Zapraszam na prognozę pogody na jutrzejszy dzień. Co przyniesie nam pogoda na piątek? Sprawdzamy.

Pogoda na piątek. Sytuacja baryczna

Pierwszy dzień lipca przyniesie nam duże zmiany w pogodzie nad Polską. Przy zachodniej granicy kraju znajdzie się aktywny front atmosferyczny. Już na obszarze kraju widać strefę zbieżności wiatru. Przed frontem (nad Polską) zalega gorące, wilgotne powietrze zwrotnikowe. Będzie ono wypychane przez chłodniejsze masy morskie, które spływają za frontem atmosferycznym.

Pogoda na piątek. Sytuacja baryczna 1 lipca dla Polski

Do południowo zachodniej Polski wkroczy płytki niż baryczny. Dodatkowo wzmocni on dynamikę w troposferze oraz doprowadzi do powstania groźnych zjawisk pogodowych. Pogoda na piątek przyniesie nam nawałnice, które lokalnie mogą być bardzo niebezpieczne. Dobra pogoda panuje wciąż na północnym wschodzie kontynentu, gdzie napływ gorących mas powietrza wraz z silnym wyżem doprowadzają do rzadko spotykanej fali gorąca. Zobacz również: Śmiertelna burza w Tatrach. Piorun zabił mężczyznę z Ukrainy

W piątek upał jeszcze w dużej części Polski

Pogoda na piątek przyniesie jeszcze bardzo wysokie temperatury w kraju. Fala upału zakończy się już na zachodzie kraju, a w kolejnych godzinach 1 lipca chłodniejsze powietrze przesuwało będzie się w kierunku wschodnim. Kontrast termiczny między dwoma masami powietrza będzie bardzo duży.

Pogoda na piątek przyniesie duży kontrast termiczny w Polsce

Podczas gdy choćby na Kujawach, słupki rtęci po południu wskazywały będą jeszcze 34 stopnie, na granicy z Niemcami termometry wskażą zaledwie 18-20 stopni. Upał panował będzie w w pasie centralnym i wschodnim kraju. Jednak nie wszędzie będzie tak gorąco nawet na wymienionych obszarach, ponieważ w centrum już około południa zaczną pojawiać się burze. Na obszarze ich występowania będzie chłodniej, dlatego nie wszędzie upał będzie dawał się we znaki tak mocno. Najpóźniej (lub wcale) zjawiska burzowe dotrą na wschód i tutaj przez cały dzień najwyższe temperatury. Do 35-36 stopni Celsjusza w najcieplejszym momencie dnia.

Pogoda na piątek przyniesie nawałnice nad Polską

Prognozowanie obszary wystąpienia burz na dzień wcześniej jest trudne w obecnych warunkach. Wpływa na to niepewność odnośnie dokładnego umiejscowienia frontu. Wciąż nie wiemy również na jak długo i w jakich obszarach burze przechodziły będą nocą z czwartku na piątek. Stąd też trudno na ten moment określić, gdzie dokładnie przejdą jutrzejsze nawałnice. Jednak silne burze wystąpią nad Polską z pewnością. Na ten moment alerty wydane przez IMGW wyglądają tak.

Ostrzeżenie przed bardzo silnymi burzami na piątek

Widać, że bardzo silne burze i nawałnice pojawią się w zachodniej połowie kraju. W pasie od Wielkopolski prze Kujawy, po pas nadmorski wydano ostrzeżenia przed bardzo silnymi burzami. W tym regionie jutrzejsze nawałnice mogą być niszczące. Pewne jest, że jutrzejsze zjawiska burzowe przybierać będą lokalnie bardzo dynamiczny charakter. Możliwe są superkomórki burzowe, jak i wielokomórkowe klastry konwekcyjne. Nie można wykluczyć układu MCS nawet z wbudowaną linią szkwału. Przypominam, pogodę dla kujawsko-pomorskiego sprawdzić można na naszej stronie. Dodatkowo zachęcamy do korzystania z radaru burz i opadów, do którego link znajduje się poniżej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk