Pogoda na piątek 19 lutego 2023. Zanikające zachmurzenie. Temperatury powoli rosną

Po dwóch dobach opadów w Polsce, pogoda na piątek odpuści. Nie oznacza to pięknego, słonecznego dnia, jednak deszcz przestanie dziś już padać. Dostajemy się pod wpływ wyżu z centrum nad Bałtykiem. System frontów, który psuł nam aurę przez ostatnie kilkadziesiąt godzin odsuną się na wschód tracąc na aktywności.

Pogoda na piątek. Wyż przyniesie znaczną poprawę aury

Zacznijmy od sytuacja synoptycznej jaka wystąpi dziś w Europie. Poniżej mapa baryczna, której źródłem jest niemiecki instytut zajmujący się meteorologią DWD.

Pogoda na piątek 19 maja. Sytuacja synoptyczna w Polsce
Pogoda na piątek 19 maja. Sytuacja synoptyczna

Doskonale widać tu wyż, o którym wspominałem na wstępie wpisu. Niżowa aura panuje na północy kontynentu. To jednak nie jest nic szczególnego. Na uwagę zasługuje to co dzieje się na południu kontynentu. W regionie północnej Afryki wciąż obecny jest aktywny niż. Przynosi on bardzo złą pogodę między innymi na południu Hiszpanii. W przeciągu kilku ostatnich dni dostaliśmy wiele próśb o potwierdzenie prognoz dla Półwyspu Iberyjskiego. W tym miejscu chcę potwierdzić. Na południu Hiszpanii jest obecnie w okolicach 15-20 stopni i praktycznie każdego dnia występują opady deszczu i burze. Tak będzie również w kolejnych dniach do połowy przyszłego tygodnia.

Mniej opadów w piątek nad Polską
Opady w piątek będą zanikać

Wróćmy jednak do pogody w Polsce. Wyż zapewni poprawę aury, jednak zachmurzenie po froncie nadal zalegać będzie w wielu regionach kraju. Pogoda na piątek przyniesie rozpogodzenia na północnym zachodzie. Jednak w centrum i na wschodzie wielu chwil ze słońcem raczej się dziś nie spodziewajmy. W Polsce Centralnej i na południu nadal pojawiać mogą się słabe, zanikające opady deszczu. Jednak opady nawet jeśli pojawią się, to będą lokalne i zanikające. Sprawdź również: Upał w Europie. Zaczynamy falę upałów?

Na bardzo wysokie temperatury jeszcze poczekajmy

Pomimo, że pogoda na piątek przyniesie nieznaczne ocieplenie, to nie będą to jeszcze temperatury bardzo wysokie. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF.

Model ECMWF prognozuje umiarkowane temperatury dla Polski
Prognoza temperatury na 19 maja wg. modelu ECMWF

W pasie centralnym kraju spodziewamy się jeszcze zachmurzenia. I to właśnie w tych regionach temperatura w piątek będzie najniższa. W pasie od Dolnego Śląska, Śląska i Małopolski przez centrum po Warmię, Mazury i Podlasie temperatury nie będą dziś wyższe niż 15 stopni. Cieplej, do 18-19 stopnie na zachodzie kraju. Na wschodzie, w strefach rozpogodzeń do 17 stopni Celsjusza. Zostańmy chwilę na wschodzie. Nad Ukrainą widać już wyższe temperatury powietrza. Od soboty to cieplejsze powietrze zacznie wkraczać do kraju. Zrobi się zdecydowanie cieplej, a w niedzielę pisać będę nawet o dniu gorącym, ponieważ prognozowane temperatury przekroczą prawdopodobnie 25 stopni Celsjusza. O tym jednak w kolejnych dniach. Wróćmy do prognozy pogody na dziś. Pogoda na piątek przyniesie nam odczuwalny wiatr.

Pogoda na piątek. Odczuwalny wiatr w Polsce
Pogoda na piątek. Odczuwalny wiatr w Polsce

W kraju powieje dziś maksymalnie do 50 km/h. Takich wartości wiatru spodziewamy się w pasie centralnym kraju. Na południu i północy wiatr nie powinien w porywach przekraczać 30-40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na bardzo wysokim poziomie. Barometry pokażą dziś ponad 1020 hPa. Ciśnienie powinno pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie w dniu dzisiejszym.