Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 2 czerwca 2023. Front przejdzie nad Polską. Sprawdź jak zmieni się pogoda w kraju

Pogoda na piątek. Front przejdzie nad Polska


Już we wczorajszej, porannej prognozie pisałem, że temperatury przed weekendem zaczną spadać. Pogoda na piątek zacznie realizować ten scenariusz. W kraju zrobi się znacznie chłodniej. Na wstępie dzisiejszej prognozy pogody sprawdźmy dlaczego.

Front chłodny nad Polską. Pogoda na piątek przyniesie ochłodzenie

Na odpowiedź dlaczego w kraju ochłodzi odpowiada nam mapa baryczna Europy na piątek 2 czerwca.

Pogoda na piątek 2 czerwca. Mapa synoptyczna
Pogoda na piątek 2 czerwca. Mapa synoptyczna

Pomimo, że wciąż znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, nad Polską przemieszcza się dziś front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Front związany jest z niżem z północy Europy. Niże panują również na południu kontynentu, gdzie spodziewamy się dziś dość silnych burz. W Polsce front groźnych zjawisk nie przyniesie (o tym za chwilę), jednak mocno spadnie nam temperatura powietrza. Podczas gdy w czwartek były w Polsce regiony, w których termometry wskazywały ponad 25 stopni Celsjusza, tak pogoda na piątek na północy kraju przyniesie temperatury zaledwie w okolicach 13-14 stopni Celsjusza.

Pogoda na piątek 2 czerwca. Ochłodzenie w Polsce
Pogoda na piątek 2 czerwca. Temperatury w dół

W pierwszej części dnia nieco cieplej na południu, gdzie front wypchnie cieplejsze masy powietrza dopiero w godzinach popołudniowych. Stąd na południu i południowym wschodzie temperatury przed południem jeszcze powyżej 20 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że wędrujacy przez kraj front chłodny przyniesie ochłodzenie w kraju, które postępować będzie za dnia z północy na południe. Sprawdźmy zatem, czy front przyniesie nam jeszcze jakieś zmiany w pogodzie. Przeczytaj również: Silny upał na wschodzie. Kiedy 30 w Polsce?

Prócz ochłodzenia, delikatne zmiany

Zobaczmy, czy front chłodny przyniesie nam dziś upragnione w wielu regionach opady. Obecnie największe zagrożenie pożarowe lasów występuje w centrum i na północy kraju. I niestety pogoda na piątek nie przyniesie opadów w tych regionach. Słabe, znikome opady pojawić mogą się w Polsce centralnej. Wczesnym popołudniem lokalnie mocniej popadać może na krańcach południowych kraju.

Słabe opady na południu kraju
Słabe opady w południowej połówce kraju

Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia burz na terytorium Polski oceniam dziś jako mała. Front po południu uaktywni się prawdopodobnie już na terytorium Słowacji i Ukrainy. Od północy bardzo szybko zachmurzenie frontowe ustąpi i pojawią się rozpogodzenia. Strefa bezchmurnego, słonecznego nieba dość szybko postępować będzie w kierunkach południowych. W godzinach porannych ciśnienie atmosferyczne spadnie w okolice 1010 hPa, jednak za dnia pogoda na piątek przyniesie dość znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk