Pogoda na piątek 24 lutego. Zła pogoda w Polsce. Fronty nad Polską. Sporo opadów w kraju. Nadciąga załamanie aury

Pogoda na piątek rozpocznie trwające kilkadziesiąt godzin załamanie aury nad Polską. Do kraju dotarły fronty atmosferyczne związane z aktywnym niżem z północy Europy. Sprawdzimy co czeka nas dziś w pogodzie nad Polską. Zacznijmy od sytuacji synoptycznej.

Załamanie pogody. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie widać jak nad Bałtyk wkracza aktywny niż baryczny. Związane są z nim dwa fronty atmosferyczne. Pierwszy z nich wkroczył do Polski w czwartek po południu i dziś znajdował będzie się już we wschodniej i południowej Polsce. Druga strefa frontowa wkroczy do kraju z północnego zachodu przynosząc dalsze pogorszenie aury i ochłodzenie. I właśnie od temperatur powietrza zacznijmy. Przecytaj również: Załamanie pogody w weekend w Polsce

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury

W czwartek na zachodzie kraju termometry przekroczyły wartości 10 stopni na plusie. Powiało wiosną. Jednak dziś przez kraj przemieszczają się fronty o charakterze chłodnym. Za nimi spływać zaczyna chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury
Pogoda na piątek. Prognoza temperatury

Ochłodzenie doskonale widać na powyższej mapie z prognozą temperatury. Podczas gdy na południu jeszcze zalegać będzie cieplejsze powietrze, zacznie ono być wypychane przez chłodniejsze masy z północy. na południu kraju do popołudnia temperatury sięgały będą nawet 8 stopni. W tym samym czasie w północnej połowie Polski termometry wskazywały będą już tylko w okolicach 2 stopni powyżej zera. Temperaturę odczuwalną obniżał będzie wiatr, dlatego będzie odczuwalnie chłodniej niż wskazywały będą termometry.

Prognoza wiatru na piątek 24 lutego
Prognoza wiatru na piątek 24 lutego

Pogoda na sobotę nie przyniesie wichury tak silnej, jak choćby w ostatni weekend. Jednak po południu i wieczorem wiatr będzie wiał już odczuwalnie mocno. Porywy wiatru na zachodzie i południu sięgać będą 70 km/h. Nie jest to wiatr niosący szkody, jednak dołoży on cegiełkę do ogólnie złej pogody jaka dziś przed nami.

Dużo opadów w piątek nad Polską

W związku z przechodzeniem nad Polską dwóch frontów atmosferycznych, pogoda na piątek przyniesie dużo opadów w kraju. Poniżej prognoza opadów na piątkowe popołudnie.

Pogoda na piątek. Prognoza opadów
Pogoda na piątek. Prognoza opadów

W pierwszej części dnia sporo opadów na wschodzie Polski. Zalegać będzie tu jeszcze ciepłe powietrze, dlatego będą to opady deszczu. Podczas gdy na wschodzie i południu masy powietrza będą jeszcze dość ciepłe, na północy zachód i północ kraju spływać zaczną masy z północy kontynentu. W związku z tym druga strefa opadów, wkraczająca po południa właśnie na północ i północny zachód, będą to prawdopodobnie opady śniegu. Do wieczora śnieg padać może w regionach zachodnich, centralnych i północnych. Natomiast przez Polskę południową, nadal w ciepłych masach powietrza przemieści się prawdopodobnie strefa intensywnych opadów deszczu. Ciśnienie atmosferyczne wciąż spada. Piątek rozpoczniemy na poziomie 1005 hPa. W sobotę rano barometry pokazywały będą już zaledwie 990 hPa.