Pogoda na piątek 24 marca. Kolejny front. Opady deszczu i bardzo wysokie temperatury

Mam dwuznaczne odczucia jeśli chodzi o dzisiejszą prognozę pogody. Pogoda na piątek z jednej strony przyniesie nam kolejny front atmosferyczny i opady nad Polską. Z drugiej jednak strony temperatury poszybują w górę nawet powyżej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na piątek. Sytuacja baryczna w regionie
Pogoda na piątek. Sytuacja baryczna

Dziś wciąż na pogodę w znacznej części Europy wpływa niż z centrum w regionie Wysp Brytyjskich. To właśnie z tym ośrodkiem związany będzie chłodny sektor frontu, który dotrze do kraju z zachodu. Na południowym wschodzie kontynentu rozbudował się dość rozległy obszar wysokiego ciśnienia, który zapewnia dobrą, słoneczną i ciepłą aurę między innymi w basenie Morza Czarnego. Przeczytaj również: Wichura na zachodzie do 150 km/h. Mocno powieje również w Polsce

Pogoda na piątek. Front atmosferyczny i kolejne opady

Strefa frontu atmosferycznego niestety nie pozostanie bez wpływu na pogodę dzisiejszego dnia. Już od godzin porannych przelotne opady deszczu występowały będą w zachodniej i północnej Polsce. Poniżej prognoza opadów na godziny okołopołudniowe.

Prognoza opadów dla Polski na 24 marca 2023
Prognoza opadów na piątek 24 marca

W drugiej części dnia front atmosferyczny przesunie się na wschód kraju. Po południu nie możemy wykluczyć głębszej konwekcji w regionach wschodnich. Chmury kłębiaste przynosiły będą przelotne opady deszczu. Lokalnie nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych. Jednak burze w piątek nawet jeśli wystąpią nad Polską, to nie będą zjawiskami bardzo groźnymi. Pamiętajmy jednak, że każda chmura generująca wyładowania atmosferyczne jest potencjalnie groźna.

Pogoda na piątek. Nadal silniejszy wiatr w Polsce
Pogoda na piątek. Nadal silniejszy wiatr w Polsce

Pogoda na piątek przyniesie nam kontynuację wietrznej aury. Porywy wiatru na nizinach sięgać będą 60 km/h. W górach i na obszarach podgórskich wiatr wiać może z prędkością przekraczającą 70 km/h. W burzach wiatr może być dziś jeszcze silniejszy.

Powiew wiosny. Wysokie temperatury na południu kraju

Mam bardzo dobre wiadomości dla miłośników wysokiej temperatury. Dziś w znaczącej części kraju zrobi się bardzo ciepło. Poniżej prognoza temperatury na piątek 24 marca 2023.

Pogoda na piątek. Ciepło, temperatury ponad 20 w Polsce
Pogoda na piątek. Wysokie temperatury w kraju

Podczas gdy na północy kraju termometry wskazywały będą w okolicach 15 stopni, na południu prawdziwy wybuch wiosny. Termometry w centralnej i południowej Polsce zbliżały będą się w okolice nawet 20 stopni Celsjusza. Przypomnę jednak, że wiosna nie zostanie z nami na długo, ponieważ już po weekendzie czeka nas możliwy atak zimy z mrozem i śniegiem. Szczegóły opisywałem wczoraj w dziale z prognozą pogody dla Polski. Korzystajmy więc z wysokich temperatur, ponieważ zima w regionie nie powiedziała niestety jeszcze ostatniego słowa. Ciśnienie atmosferyczne będzie się dziś wahać. Jednak wciąż pozostanie na pozytywnym poziomie około 1005 hPa.