Pogoda na piątek 27 stycznia 2023. Front atmosferyczny nad Polską. Czy pogoda ulegnie dużym zmianom?

Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na piątek 27 stycznia. Nad Polską znajdzie się dziś strefa frontu atmosferycznego. Dlatego też w kraju pojawią się opady. Jednak czy będą one bardziej intensywne, sprawdzimy w dalszej części prognozy pogody na dzisiejszy dzień. Teraz zerknijmy na mapę baryczną Europy.

Pogoda na piątek. Mapa baryczna Europy
Pogoda na piątek. Mapa baryczna Europy

Widzimy tu oczywiście front atmosferyczny w naszej części kontynentu. Nadal trzyma się również wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Iberii po Rosję. Obszar ten zacznie się rozpadać, jednak jeszcze dziś nie wpłynie to na pogodę w naszym regionie. Bacznie przyglądajmy się niżom z dalekiej północy. To właśnie te ośrodki nurkując na południe przyniosą wzrost dynamiki w pogodzie i atak zimy w Polsce na początku przyszłego tygodnia.

Pogoda na piątek. Front przyniesie nieco opadów

Tak jak wspomniałem powyżej, dziś nad Polską zalega chłodny wycinek frontu atmosferycznego. Front związany jest z niżem znad północnej Rosji. Jednak jeszcze dziś kraj znajduje się po wpływem wału wysokiego ciśnienia. Dlatego front nie będzie bardzo aktywny. Nie przyniesie dynamicznej pogody.

Pogoda na piątek. Słabe opady w Polsce
Pogoda na piątek. Słabe opady w Polsce

Słabych opadów śniegu spodziewamy się w pierwszej części dnia na północy i w centrum Polski. W żadnym wypadku nie będą to opady intensywne. Jednak miejmy na uwadze fakt, że lokalnie zamiast opadów śniegu w kraju padać może marznący deszcz lub mżawka. W takim wypadku lokalnie, warunki na drogach mogą być utrudnione. To właściwie jedyne zagrożenie jakie przyniesie nam front atmosferyczny. Wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny. Wyjątkiem będzie Bałtyk i tereny nadmorskie. Tutaj pojawia się porywy wiatru, jednak również niezbyt silne. W centrum i na południu kraju nadal możliwe są mgły związane ze zgniłym wyżem. Tutaj również zwracam uwagę na zachowanie większej ostrożności na drogach.

Temperatura i ciśnienie atmosferyczne w piątek 27 stycznia

Pogoda na piątek przyniesie delikatnie niższe temperatury. Nie będzie to mróz tęgi, jednak wraz z frontem chłodnym spłyną do nas delikatnie chłodniejsze masy powietrza z północnego wschodu. Dlatego dziś w większości obszarów kraju termometry ponad zera wskażą tylko przez godzinę, dwie podczas najcieplejszego momentu doby.

Prognoza temperatury
Prognoza temperatury na piątek 27 stycznia

Oczywiście w godzinach porannych i wieczornych temperatury spadną poniżej zera. Zwłaszcza wieczorem mróz pojawi się już praktycznie w całej Polsce. Po zmroku termometry wskazywały będą około -3 stopni na północy i południu Polski. W pasie centralnym mróz po południu wystąpi, ale będzie minimalny. Ciśnienie atmosferyczne zacznie delikatnie rosnąć. W piątek po południu barometry wskazywały będą ponad 1025 hPa. Sprawdź nasze prognozy pogody długoterminowej. Dostępna jest już między innymi prognoza na luty 2023.