Pogoda na piątek 28.04.2023. Wysokie temperatury coraz bliżej Polski. Po południu możliwe burze

Po kilkudziesięciu godzinach ochłodzenia, czas na powrót wiosennych temperatur do kraju. Pogoda na piątek rozpocznie ocieplenie w regionie. Sprawdźmy co jeszcze mówi nam prognoza pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek. Wyż przyniesie dobrą aurę w Polsce

Czwartek przyniósł dużo słońca w wielu regionach kraju. Nie inaczej będzie podczas dzisiejszego dnia. Nadal znajdujemy się pod wpływem wyżu. Widać to dobrze na poniższej mapie barycznej.

Pogoda na piątek 28 kwietnia. Mapa baryczna
Pogoda na piątek. Mapa baryczna

Wyż powoli odsuwa się na wschód ustępując miejsca płytkiemu niżowi wraz z systemem frontów atmosferycznych. Ośrodek niskiego ciśnienia dotrze do nas w sobotę, kiedy to pogoda w części kraju popsuje się. Jednak pogoda na piątek całkowicie wynikała będzie jeszcze z wyżu. Słońca nam dziś nie zabraknie, a opady w większości regionów nie są prognozowane. Niże panują w południowo wschodniej Europie przynosząc burze. Z kolei z zachodu do Europy zbliża się rozległy cyklon niosąc załamanie pogody i silny wiatr. To jednak w żadnym wypadku nie dotyczy naszego kraju. Przynajmniej w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Przeczytaj również: Mróz na dalekim wschodzie nie odpuszcza. Blisko -30 stopni na koniec kwietnia

Opady i burze możliwe są pod wieczór

Tak jak wspominałem we wstępie znajdujemy się pod wpływem wyżu, który zapewni nam dobrą, słoneczną aurę przez większość dnia.

Pogoda na piątek. Słoneczny dzień
Pogoda na piątek. Dużo słońca przez większość dnia

Podczas gdy większa część kraju w piątek znajdowała będzie się pod wpływem wyżu, tak z zachodu wędruje do nas system frontów atmosferycznych. Front prawdopodobnie dotrze na zachód kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dlatego pod wieczór spodziewamy się w Polsce Zachodniej pogorszenia aury. Prawdopodobnie znad obszaru Niemiec dotrze do kraju strefa konwekcji. W strefie tej występowały będą zarówno przelotne, intensywne opady deszczu, jak i burze. O burzach nad Polską więcej napisze Wam Arek w prognozie konwekcyjnej za kilka godzin.

Pogoda na piątek. Rozpoczynamy cieplejszy okres w pogodzie

Na koniec dzisiejszego wpisu zostawiłem to co w dzisiejszej prognozie najlepsze. Pogoda na piątek przyniesie nam powrót wyższych temperatur do kraju. Dziś rozpocznie się napływ cieplejszych mas powietrza z południowego zachodu. Odczują to dziś mieszkańcy Polski Południowej i południowo wschodniej.

Powrót wysokich temperatur do Polski
Temperatura w piątek w Polsce w najcieplejszym momencie dnia

Po chłodnej nocy i poranku, temperatury na zachodzie i południu kraju szybko wzrosną. Podczas gdy na wschodzie i północy termometry nie wskażą dziś więcej jak 10-12 stopni, tak na omawianym obszarze, gdzie napłynie cieplejsze powietrze termometry pokazywać dziś mogą już nawet ponad 15 stopni. W pełnym słońcu temperatura odczuwalna będzie oczywiście jeszcze wyższa. Temperatury odczuwalnej dziś w Polsce nie będzie obniżał wiatr, który w większości regionów będzie praktycznie nieodczuwalny. Mocniej (do 50 km/h) powieje jedynie w górach. Ciśnienie atmosferyczne lekko spada, jednak do wieczora barometry nie pokażą mniej jak 1015 hPa. Ciśnienie będzie raczej pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie w dniu dzisiejszym.