Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 29 lipca. Nadciąga załamanie pogody. Burze w Polsce

Pogoda na piątek 29 lipca dla Polski

Pogoda na piątek 29 lipca przyniesie jeszcze wpływ wyżu w większości regionów kraju. Jednak od południa do Polski wkroczy aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniesie on załamanie pogody, burze i ulewy w kraju. Zapraszam na prognozę pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej, ponieważ ta będzie w piątek w regionie bardzo ciekawa. Poniżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień (dwd.de).

Pogoda na piątek. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na piątek. Mapa synoptyczna Europy

Nad Bałtykiem widzimy centrum ośrodka wysokiego ciśnienia. Wyż ten zapewni jeszcze dobrą pogodę w większości regionów kraju w dniu dzisiejszym. Jednak na południe od Polski zauważyć możemy ośrodek niżowy, front atmosferyczny oraz przedfrontową linie zbieżności wiatru. Wraz z nimi do dzielnic południowych kraju po południu wkroczy załamanie pogody. Pojawią się burze i silne opady deszczy, które w weekend zamienią się w ulewy nad Polską.

Pogorszenie aury od południa

Przed południem właściwie w całym kraju piękna, słoneczna aura. Od południa i południowego zachodu do Polski wkracza strefa zachmurzenia związanego z niżem. Na Dolnym Śląsku już od rana możliwe są opady deszczu. Jednak najgorsze pogoda na piątek przyniesie w godzinach popołudniowych na południu kraju. Wtedy to do Polski wkroczy zbieżność wiatru na której dojdzie do gwałtownego rozwoju burz.

Pogoda na piątek. Burze rozwiną się nad Polską
Pogoda na piątek. Ostrzeżenia PŁB dla Polski

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami dla Polski na piątek 29 lipca wydana przez Polskich Łowców Burz. Widać na niej, że zagrożone zjawiskami burzowymi będą Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Śląsk oraz Małopolska i część Podkarpacia. Lokalnie burze mogą być silne, przynosić grad i nawalne opady deszczu. Jednak więcej szczegółów o burzach opiszę w prognozie konwekcyjnej, która ukaże się na stronie za kilkadziesiąt minut. W nocy z piątku na sobotę strefa opadów i burz obejmować zacznie coraz większą powierzchnię Polski Południowej. Jednak wraz z zachodem słońca aktywność zjawisk burzowych powinna w Polsce wygasać. Poza południem kraju pogoda na piątek nie przyniesie opadów i większego zachmurzenia.

Pogoda na piątek. Wysokie temperatury w kraju

Nad Polską nadal zalegają ciepłe masy powietrza. W związku z tym temperatury w Polsce będą dość wysokie. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień (źródło wxcharts.com).

Prognoza temperatury na piątek 29 lipca
Temperatura w piątek 29 lipca nad Polską

W większości regionów kraju słupki rtęci wskazywały będą dziś 24-27 stopni Celsjusza. Lokalnie, w dzielnicach południowych pojawić może się upał. Jednak prawdopodobieństwo trzydziestek na termometrach jest dość niskie. W godzinach popołudniowych na południe kraju wkroczy strefa zachmurzenia frontowego. Dlatego temperatury w tym regionie po południu spadną, nawet poniżej dwudziestu stopni. Takie wartości temperatury będą towarzyszyły mieszkańcom północnego wschodu kraju. W ten region nie dociera gorące powietrze z południa, dlatego też od kilku dni temperatury są tam niższe.

Pogoda na piątek przyniesie wzrost siły wiatru
Pogoda na piątek. Silniejszy wiatr w Polsce

Wraz ze zbliżaniem się niżu wzrastać zacznie gradient ciśnienia. W związku z tym dziś w kraju pojawi się silniejszy wiatr. Ponieważ niż jest aktywny, ale nie bardzo głęboki, różnica ciśnienia nie będzie bardzo duża. W związku z tym wiatr, choć stanie się odczuwalny, nie powinien przekraczać w porywach 50 km/h. Oczywiście, na południu Polski w burzach porywy wiatru będą silniejsze. Ciśnienie atmosferyczne bardzo powoli zacznie spadać. Jednak większe spadki na barometrach odczujemy dopiero w weekend, gdy niż znajdzie się nad naszym krajem. Zapraszam na stronę główną portalu po więcej aktualności pogodowych z kraju i ze Świata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk