W piątek przeważający obszar Polski pozostanie w słabogradientowym polu ciśnienia. Jedynie nad Pomorze postąpi adwekcja chłodniejsza powietrza. Chwiejność termodynamiczne będzie mniejsza niż w czwartek, ale i tak na lokalnych strefach konwergencji wiatru tworzyć będą się burze. Punktowo wysokość opadów deszczu może wynosić do 20 mm, 30 mm. Burzom mogą towarzyszyć także opady gradu do około 2 cm (zwłaszcza w górach), lokalnym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Przeważnie nad Polską tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, miejscami słabo zorganizowane i krótkotrwałe klastry wielokomórkowe. Głównym czynnikiem inicjującym rozwój chmur Cb będą strefy zbieżności wiatru dolnego, ale także czynniki lokalne. Na przykład w górach jest to orografia terenu, wymuszająca inicjacje komórek burzowych już od godzin około południowych.

Pierwsze burze są możliwe już około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Lokalnie burze utrzymają się także w nocy. Ilościowo powinno być ich mniej niż w czwartek, chociaż punktowo znów spowodują szkody.

Główna aktywność burzowa skupi się na głównie na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum Polski.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz w piątek (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Arkadiusz Wójtowicz

1 Komentarz

  • Regen
    Posted 29 sierpnia 2019 22:03 0Likes

    Gdzie jest burza, kiedy śpi? Czy CAPE zawsze bywa zły? Dokąd sięga LLS możesz wiedzieć, jeśli chcesz.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.