Pogoda na piątek 31 marca 2023. Fronty okluzji. Opady i burze w Polsce

Czwartek przyniósł nam znaczne ocieplenie do Polski. Mróz nocami odpuścił, ale aura w regionie stała się bardziej dynamiczna. Pogoda na piątek przyniesie kontynuację dynamicznej aury przy wiosennych temperaturach powietrza. Spójrzmy na sytuację synoptyczną dla Europy na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna.
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Decydujący w pływ na aurę w Europie ma obecnie wielocentryczny niż z zachodu kontynentu. To właśnie z tym ośrodkiem barycznym związane będą fronty, które przemieszczają się i będą przemieszczały w piątek nad naszym krajem. Ośrodek wysokiego ciśnienia został całkowicie wypchnięty na południe od Europy i nie ma większego wpływu na aurę w regionie. Przeczytaj również: Silne burze i nawałnice na zachód od Polski

Pogoda na piątek. Bardzo dynamiczna aura

W związku z obecnością w naszym regionie frontów atmosferycznych, czeka nas dziś dynamiczny dzień w pogodzie nad Polską. Pierwszy z frontów okluzji znajdzie się dziś nad Polską Wschodnią. Drugi dotrze około południa nad zachodnie regiony kraju. Dlatego też czeka nas dziś sporo chmur konwekcyjnych. Pojawią się przelotne, intensywne opady. Prawdopodobne są również burze.

Pogoda na piątek. Burze nad Polską
Pogoda na piątek. Burze nad Polską

Konwekcja na wschodzie, w związku z odsuwaniem się frontu od kraju wydaje się, że będzie dziś słabsza i mniej zorganizowana niż na zachodzie kraju. Kolejny front okluzji, który około południa wkroczy na zachód będzie w sposób dynamiczny wypychał cieplejsze masy powietrza na wschód. Przed frontem i na samym froncie dojdzie do rozwoju bardziej zorganizowanych struktur konwekcyjnych. Burze w zachodniej połowie kraju mogą być w piątek dość aktywne. Szczegółową prognozę w temacie burz nad Polską wyda dla Was Arek w godzinach przedpołudniowych.

Prognoza wiatru dla Polski. 31 marca 2023
Prognoza wiatru dla Polski. 31 marca 2023

Wiatr będzie obecny dziś w kraju, jednak nie będą to porywy bardzo silne. W górach i na obszarach podgórskich wiać będzie do 70 km/h. Podczas gdy na południu wiało będzie odczuwalnie, na północy Polski pogoda na piątek nie przyniesie praktycznie odczuwalnego wiatru.

Wysokie temperatury w piątek w Polsce

Dobrą informacją jest napływ cieplejszych mas powietrza do Polski. Pogoda na piątek to kontynuacja napływu z południowego zachodu. Dlatego też temperatury w kraju znów będą dziś przyjemnie wiosenne.

Pogoda na piątek. Wysokie temperatury nad Polską
Pogoda na piątek. Wysokie temperatury nad Polską

Na zachodzie, w centrum i na południu Polski temperatury wzrosną do nawet 15-16 stopni Celsjusza. Dodatkowo powietrze będzie zasobne w wilgoć dodatkowo wzmagając uczucie ciepła. Podczas gdy jeszcze w czwartek w północnej i wschodniej części kraju aż tak ciepło jak na zachodzie nie było, tak w piątek wysokie temperatury panowały będą już praktycznie na całym obszarze kraju. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. Podczas gdy dzień zaczniemy na poziomie 1005 hPa, w nocy z piątku na sobotę wartość ciśnienia to będzie już tylko 995 hPa. Dlatego też, w połączeniu z przelotnymi opadami deszczu i burzami, nasze samopoczucie dziś może nie być najlepsze. Jednak mam nadzieję, że fakt, że dziś jest piątek mimo wszystko wywoła uśmiech na naszych twarzach 🙂 Tego Wam dziś życzę.