Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 13 lutego. Wyż nad Polską. Opady mżawki i dużo chmur

Pogoda na poniedziałek. Słońce i wysokie temperatury powietrza


Po nurkującym niżu z soboty w regionie nie ma już śladu. Dostaliśmy się pod wpływ zgniłego wyżu z centrum na południu Niemiec. Zobaczmy co w związku z tym przyniesie nam pogoda na poniedziałek 13 lutego. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na dzisiejszy dzień.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Europa podzieliła się na dwie połówki. Północna część kontynentu pozostaje pod wpływem niżów atlantyckich. Podczas, gdy pogoda na północy jest bardzo dynamiczna w centrum i na południu kontynentu panują wyże. Pogoda w tych regionach zrobiła się stabilna i spokojna. Polska należy dziś do obszaru podwyższonego ciśnienia i spokojnej aury. Choć nie wszędzie w kraju będzie całkowicie spokojnie.

Pogoda na poniedziałek. Nieco silniejszy wiatr w części kraju

Znajdujemy się pod wpływem wyżu, jednak na północy Europy wciąż „szaleją” głębokie niże atlantyckie. W weekend pisałem o bardzo silnej wichurze jaką przynosił niż nazwany Stefan. Wichura przyniosła porywy wiatru ponad 150 km/h w pasie od Islandii po wybrzeża Skandynawii. W tamtym wpisie pisałem również, że niż ten wpłynie na pogodę w poniedziałek w Polsce.

Pogoda na poniedziałek. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Silny wiatr w Polsce

Powyżej prognoza wiatru na dzisiejszy dzień. To właśnie poprzez zwiększony gradient ciśnienia niż Stefan wpłynie niejako na pogodę w kraju. W pierwszej części dnia wiatr na północy i wschodzie osiągać może prędkość 50-70 km/h. Spokojniej na południu kraju, gdzie porywy wiatru będą dziś praktycznie nieodczuwalne. Pogoda na poniedziałek przynieść może w całym kraju bardzo słabe, przelotne opady deszczu i mżawki. Jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znikome. Poniedziałek przyniesie nam za to sporo chwil ze słońcem w całym kraju.

Temperatury w Polsce w poniedziałek 13 lutego

Sprawdźmy zatem co prognozy pogody mówią dziś na temat temperatury powietrza. Poniżej mapa z prognozą temperatury według wyliczeń modelu ECMWF.

Prognoza temperatury na poniedziałek 13 lutego
Prognoza temperatury na poniedziałek 13 lutego

Pogoda na poniedziałek przyniesie dodatnie temperatury prawie w całej Polsce. Minimalny mróz w Tatrach i Bieszczadach. Na pozostałych obszarach kraju od 2-3 stopni na wschodzie po nawet 8-9 stopni w zachodniej połowie kraju. W wielu regionach panować będzie zachmurzenie duże i całkowite, pojawią się również opady z podinwersyjnych chmur. Więcej pogodnego nieba tylko w górach, które będą nad wilgotną inwersją. Wciąż bardzo wysoka jest wartość ciśnienia atmosferycznego. Barometry wskażą dziś nawet ponad 1035 hPa na poziomie morza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk