Pogoda na poniedziałek 13 maja 2024. Ocieplenie i mnóstwo słońca w Polsce. Pozytywny początek tygodnia

Mam dla Was świetne wieści. Ja wiem, że jest koniec weekendy i od jutra znów wracamy do obowiązków. Jednak pogoda na poniedziałek zapowiada się wyśmienicie. Z doświadczenia wiem, że prognozy pozytywne czytacie mniej chętnie, niż gdy w pogodzie dzieje się coś złego. Jednak nie dziś się tym nie przejmuję i mam dla Was same dobre wieści pogodowe.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

W pierwszy dzień nowego tygodnia Polsce znajdzie się w obszarze wysokiego ciśnienia. Na zachód Europy dotrze aktywny niż, jednak w żaden sposób nie wpłynie on na pogodę w naszym regionie. No, może wpłynie rozpoczynając okres napływu w nasz region cieplejszych mas powietrza.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej sytuacja synoptyczna na poniedziałek 13 maja. Widzimy tu wyż z centrum nad Bałtykiem i wspomniany powyżej niż, który przynosi dziś załamanie pogody w regionie Wysp Brytyjskich. Nas to jednak całkiem nie dotyczy. Niż przyniesie ulewy w rejonie Francji. Pojawią się też silna burze, które dotrzeć w poniedziałek mogą na zachód Niemiec. Nas czeka za to mnóstwo słonecznej aury, całkowity brak chmur i coraz wyższe temperatury powietrza.

Pogoda na poniedziałek. Coraz cieplejsze masy powietrza
Pogoda na poniedziałek. Napływ coraz cieplejszych mas powietrza

Powyżej mapa prognoz temperatury w wyższych partiach troposfery. Mapę pokazuję, dlatego że doskonale okazuje ona jak ciepłe powietrze z zachodu i południowego zachodu, wypychać będzie chłodniejsze masy poza nasze wschodnie granice.

Pogoda na poniedziałek. Słońce będzie głównym bohaterem dnia

Wiemy już, że pierwszy dzień nowego tygodnia spędzimy pod wpływem wyżu barycznego. Oznacza to mnóstwo słońca w regionie. Pokusiłem się nawet o animację prognozy zachmurzenia na poniedziałek 13 maja dla Polski.

Pogoda na poniedziałek. Brak chmur i opadów w Polsce

Widzimy, że modele pokazują delikatne zachmurzenie w poniedziałek w niektórych regionach kraju. Brałbym to jednak raczej za błąd obliczeniowy. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na poniedziałek przyniesie nam mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba w kraju. O opadach nawet nie wspominam, ponieważ szanse na jakiekolwiek opady w kraju są w poniedziałek zerowe. Widzimy więc, że pogoda będzie nas rozpieszczać, a to nie koniec dobrych wieści. Przeczytaj również: Upał w Europie. Sprawdź jak silne będzie ocieplenie w Polsce

Prognoza temperatury na poniedziałek 13 maja. Rozpoczynamy ocieplenie

W Polsce będzie dziś praktycznie bezwietrznie, dlatego wiatr nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej jak choćby działo się to w weekend. Od godzin porannych nad krajem mocno operowało będzie również słońce, co będzie miało pozytywny wpływ na temperatury odczuwalne w Polsce. Jednak do wysokich temperatur powietrza potrzebny jest jeszcze napływ ciepłych mas powietrza. W ostatnich dniach spływało do nas chłodne powietrze z kierunków północnych. Od poniedziałku sytuacja zaczyna się zmieniać.

Pogoda na poniedziałek. Ocieplenie coraz bliżej Polski
Pogoda na poniedziałek. Ocieplenie coraz bliżej Polski

Widzimy, że już 13 maja ciepłe masy powietrze wkraczać zaczną do Polski z zachodu. Przeniesie się to oczywiście na wartości temperatury. Podczas gdy pogoda w poniedziałek przyniesie na zachodzie już 22-23 stopnie, na wschodzie nadal poniżej 20. Jednak uwzględniając korzystny wpływ nasłonecznienia i brak wiatru w poniedziałek, jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o temperatury odczuwalne nawet na wschodzie Polski.

Podsumowując, pogoda na poniedziałek przyniesie nam mnóstwo słońca, brak opadów i wiatru. Do tego dojdą całkiem przyjemne, komfortowe już temperatury powietrza. Temperatury odczuwalne będą wyższe od tych widocznych na mapach z prognozą. Do tego korzystny biomet i mamy pełny obraz tego, że w poniedziałek do swoich obowiązków możemy udać się z dużym uśmiechem na twarzy. Dobrego poniedziałku i całego przyszłego tygodnia !