Pogoda na poniedziałek 15 maja. Pogoda załamuje się. Ulewy, burze i ochłodzenie w Polsce

Od kilku dni piszę o aktywnych niżach, które przynoszą dynamiczną i groźna aurę na południu Europy. Od około doby pierwszy z niżów ruszył w wędrówkę na północ. Dziś, wraz z systemem frontów atmosferycznych dotrze do naszego kraju. Pogoda na poniedziałek minie nam pod znakiem rozległego zachmurzenia i opadów atmsoferycznych.

Pogoda na poniedziałek po znakiem niżu i frontów atmosferycznych

Prognozę pogody rozpocznijmy od mapy z sytuacją baryczną na poniedziałek 15 maja. Na mapie doskonale widać, jak centrum aktywnego niżu wraz z frontami atmosferycznymi znajduje się nad naszym krajem.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Wyże obecnie znajdują się na zachodzie i wschodzie Europy. Cały pas centralny, od Skandynawii, przez Polskę po południe Europy znajduje się pod wpływem niżów i gorszej aury. Niestety, bezpośrednio w naszym regionie pogoda będzie jedną z najbardziej dynamicznych w Europie. Już od godzin porannych zachmurzenie frontowe zalegać będzie w całek południowej połówce kraju. Padać będzie zarówno w centrum, jak i na całym południu Polski. W kolejnych godzinach pogoda na poniedziałek przyniesie możliwe opady już niemal w całym kraju. Do tego przez cały dzień, praktycznie we wszystkich regionach Polski możliwe są burze. Lokalnie będą to burze bardzo aktywne, niosące ulewne opady deszczu, opady małego gradu i silniejszy wiatr. Więcej o burzach napiszemy w dedykowanej prognozie konwekcyjnej. Jednak przygotujmy się, że pogoda na poniedziałek nie będzie nas rozpieszczać.

Pogoda na poniedziałek. Mnóstwo opadów nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Mnóstwo opadów w kraju

Podczas gdy w ostatnich dniach słońce przeważało nad Polską, tak dziś słońca w kraju nie ujrzymy praktycznie wcale. Wychodząc z domu w dniu dzisiejszym nie możemy zapominać o parasolach. Te przydadzą się z pewnością. Przeczytaj również: Niszczący cyklon uderza w Azję. Wichura ponad 250 km/h.

Chwilowe ochłodzenie w Polsce

Pogoda na poniedziałek przyniesie w kraju niższe temperatury niż w ostatnich dniach. Nie oznacza to jednak, że zacznie spływać do nas chłodna masa powietrza. Po prostu w dniu dzisiejszym swojej „pracy” nie wykona słońce. Promienie słoneczne nie ogrzeją dolnych partii troposfery, dlatego temperatury powietrza w poniedziałek będą nieco niższe niż w ostatnich dniach. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Prognoza temperatury na 15 maja dla Polski
Prognoza temperatury na 15 maja dla Polski

Temperatury dziś w kraju od 14 stopni w całym centralnym obszarze, po 18 stopni na północy i południu kraju. Wyższe temperatury oczywiście uzależnione będą od chwil ze słońcem. W regionach, w których chmury odpuszczą, momentalnie temperatury wzrosną o kilka stopni. Od wtorku ponownie zrobi się bardziej słonecznie, a co za tym idzie również cieplej. Pogoda na poniedziałek przyniesie silniejsze porywy wiatru w Polsce Wschodniej. Lokalnie wiatr może wiać tu w porywach do 60 km/h. W przypadku przechodzenia burz wiać może jeszcze silniej. Wiatr będzie obniżał dziś temperaturę minimalną i będzie negatywnie wpływał na nasze samopoczucie. Podobnie jak ciśnienie atmosferyczne, które od kilkunastu godzin spada, by dziś osiągnąć wartość około 1000 hPa. Prognozy pogody widzą silniejsze załamanie również w środę. Tym razem ochłodzenie potrwa dłużej, ale tylko do końca tygodnia. Na koniec zachęcam do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni dla Polski. Arek ma w tym wpisie dla Was całkiem sporo pozytywnych wieści.