Pogoda na poniedziałek 20 marca. Front nad Polską. Pogorszenie aury. Opady, a nawet burze

Po kilku dniach, podczas których większość kraju znajdowała się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, nadchodzi czas na zmiany. Pogoda na poniedziałek przyniesie powrót opadów. Lokalnie pojawić mogą się słabe, wiosenne burze. Sprawdźmy zatem prognozę pogody na pierwszy dzień nowego tygodnia.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Dziś nad Bałtykiem przemieszczał będzie się płytki niż. Z ośrodkiem tym związany będzie front atmosferyczny. Front będzie miał charakter chłodny, dlatego też przyniesie ochłodzenie w kraju. Na Atlantyku coraz mocniej pogłębia się cyklon, który w środku tygodnia przyniesie wichury na zachodzie Europy.

Pogoda na poniedziałek. Ochłodzenie w Polsce

Zanim napiszę o opadach, zachmurzeniu, czy burzach, zerknijmy na to do czego front doprowadzi w obszarze temperatur powietrza nad Polską. W weekend dotarła do nas termiczna wiosna. Aby nie było zbyt pięknie, czas na dobę z niższymi temperaturami. Dziś z zachodu na wschód przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Ochłodzenie przyniesie on jednak dopiero w dniu jutrzejszym.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatur nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatur powietrza

Dziś w najcieplejszym momencie dnia 14-15 stopni we wschodniej Polsce. Na zachodzie, za strefą frontową temperatury już niższe od tych choćby z niedzieli. Termometry na zachodzie Polski pokażą dziś w najcieplejszym momencie dnia do 12 stopni Celsjusza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, który będzie dziś praktycznie nieodczuwalny.

Wracają opady. Możliwe burze nad Polską

W związku z wpływem wyżu mieliśmy nad Polską przewagę słonecznej aury, nad zachmurzenie i opadami. Pogoda na poniedziałek przyniesie zmiany, jednak nie będzie to drastyczne załamanie pogody. W skutek przechodzenia przez kraj frontu atmosferycznego, w kraju rozwijać będą się chmury kłębiaste.

Pogoda na poniedziałek. Chmury kłębiaste nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Chmury kłebiaste nad Polską

Chmury kłębiaste rozwijać będą się już od godzin porannych na zachodzie kraju. Podczas dnia, wraz z przemieszczaniem się frontu atmosferycznego na wschód, coraz więcej chmur pojawiać będzie się również w dzielnicach centralnych. Z każdą godziną upływającego dnia, pogoda na poniedziałek przynosiła będzie więcej dynamiki. Chmury kłębiaste, które początkowo przynosić będą przelotne opady deszczu, po południu mogą generować nawet wyładowania atmosferyczne. Słaby, wiosenne burze wystąpić mogą dziś praktycznie w całym kraju, jednak największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypadnie na popołudnie w pasie centralnym Polski. Późnym popołudniem i wieczorem przelotny, słaby deszcz możliwy jest również we wschodniej połowie kraju. Przeczytaj również: Mróz -35 w marcu w Rosji. Czy zima jeszcze powróci do Polski?

Ciśnienie atmosferyczne niesamowicie stabilne. Podczas przemieszczania się frontu wskazania barometrów w Polsce nie ulegną zmianom. Dziś w kraju ciśnienie w okolicach 1015 hPa. Wartości ciśnienia atmosferycznego będą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie dzisiaj.