Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 23 stycznia 2023. Wpływ wyżu. Odpoczynek od opadów w Polsce

Pogoda na poniedziałek. Uspokojenie aury. Temperatury, wiatr, ciśnienie


Za nami weekend, który upłynął pod znakiem frontów i niżu z południa Europy. W sobotę przez kraj sunęła śnieżyca. W niedzielę pogoda była już lepsza, jednak w dalszym ciągu przeważały chmury. Dziś wielkich przejaśnień Wam nie obiecuję, jednak pogoda na poniedziałek nie przyniesie już opadów w kraju.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja baryczna w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja baryczna w Polsce

Powyżej mapa baryczna Europy. Widzimy, że od zachodu, przez centrum po wschód kontynentu rozciąga się obszar podwyższonego ciśnienia. W obszarze tym znajduje się również nasz kraj. W związku z tym pogoda na poniedziałek przyniesie nam znacznie spokojniejszą aurę. Wyż na wschodzie Europy jest coraz silniejszy. Dziś ciśnienie w jego centrum przekraczać będzie 1045 hPa. Na północy Europy zaś przemieszcza się głęboki, aktywny niż atlantycki przynosząc załamanie pogody. To nas jednak nie dotyczy. Przeczytaj również: Atak zimy i silne śnieżyce na koniec stycznia w Polsce

Pogoda na poniedziałek. Polska pod wpływem wyżu

W związku z tym, że znajdziemy się dziś w obszarze podwyższonego ciśnienia, nie grożą nam już tak intensywne zjawiska pogodowe jak choćby na początek weekendu. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów na poniedziałek 23 stycznia dla Polski.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza zachmurzenia i opadów
Pogoda na poniedziałek. Prognoza zachmurzenia i opadów

Z powyższej prognozy widzimy, że deszcz i śnieg w poniedziałek nad Polską się nie pojawią. Zachmurzenie będzie nam towarzyszyć zwłaszcza na południu, wschodzie i w centrum kraju. Jednak na zachodzie i północy Polski możliwe są dziś rozpogodzenia. Chwile bezchmurnego nieba największe szanse mają pojawić się po południu. Najważniejsze jednak, że nie będzie padać. Pogoda na poniedziałek nie przyniesie również wiatru w kraju. W większości regionów Polski będzie praktycznie bezwietrznie. Tym bardziej możemy uznać, że dziś czeka nas chwila odpoczynku od dynamicznej i groźnej pogody.

Pogoda na poniedziałek. Brak wiatru w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Brak wiatru w Polsce

Temperatury w poniedziałek w Polsce

Tak jak uspokojenie w pogodzie jest pewną zmianą, tak w wartościach temperatury nie zmieni się wiele. Podobnie jak w poprzednich dniach najchłodniej będzie na północ Polski. Tutaj możliwy jest całodobowy, delikatny mróz. Najcieplej będzie, podobnie jak w poprzednich dniach na południowym wschodzie. Tutaj termometry wskazywać mogą nawet do 4 stopni na plusie.

Pogoda na poniedziałek. Temperatury w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Temperatury w Polsce

Na północy i w górach lekki mróz, na południowym wschodzie do 4 stopni, natomiast na pozostałym obszarze Polski termometry pokażą dziś w okolicach 1-2 stopni Celsjusza. Przed wschodem słońca i po jego zachodzie temperatury w kraju lekko spadną, ale siarczystego mrozu to podczas nadchodzącej doby w Polsce się nie spodziewamy. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Barometry w poniedziałek w Polsce wskażą ponad 1035 hPa. W kolejnych godzinach zapraszam na stronę główną. Dziś między innymi prognoza pogody na 5 dni dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk