Pogoda na poniedziałek 27.05.2019 r. Lokalne burze z gradem i do 25 stopni w Polsce

W poniedziałek Polska będzie pod wpływem rozległej zatoki niżu znad południowej Skandynawii, w strefie falującego frontu chłodnego. Strefa frontowa rozdzielać ma dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Po wschodniej stronie frontu odbywać ma się intensywna adwekcja ciepłego i wilgotnego oraz niestabilnego powietrza z południa Europy.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 27.05.2019 r. godzina 12 UTC

Modele numeryczne prognozują, że temperatura powietrza na poziomie 850 hPa (około 1500 m.n.p.g) wyniesie od 11°C do 13°C przed strefą pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływająca masa z południa Starego Kontynentu będzie nie tylko stosunkowo ciepła, ale także wilgotna. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 600 J/kg do 1200 J/kg. Przy Lifted Index od -1°C do -4°C. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 m/s do 18 m/s.

Największa ilość burz prognozowanych jest w pasie od woj. śląskiego po południowe Podlasie, w tej części Polski mają być także najgroźniejsze.

Zjawiskom konwekcyjnym na tym obszarze kraju mogą towarzyszyć opady ulewnego deszczu, którego akumulacja wyniesie 10 mm do 30 mm, punktowo więcej, prowadząc do podtopień.

Komórki burzowe przemieszczać mają się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Nieco inną trajektorie mogą wykazywać burze superkomórkowe z płytkimi mezocyklonami.

Skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery będzie tylko miejscami istotnie podwyższony, co może spowodować powstanie kilku niezbyt silnych i na ogół krótkożyjących superkomórek burzowych.

Ruch ośrodków burzowych przebiegać ma przeważnie niemal równolegle do strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, tak mają rozkładać się główne strefy konwergencji wiatru. Prawdopodobne jest wystąpienie tzw. kolejek konwekcyjnych (ang. training storms), sprzyjając przechodzeniu nad jednym obszarem kilku burz, powodując duże sumy opadów. Chmury burzowe przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych oraz niewielkich klastrów wielokomórkowych.

W czasie poniedziałkowych burz prawdopodobne są porywy wiatru do 80 km/h, punktowo grad od 1 cm do 2 cm. Pierwsze zjawiska burzowe powstać powinny w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie

Pod wieczór na skutek zmniejszania się niestabilności powietrza, burze mają słabnąć i zanikać. Podsumowując, 27 maja 2019 r. najwięcej zjawisk pochodzenia konwekcyjnego rozwinie się w pasie od Śląska przez Mazowsze, cz. Lubelszczyznę po południowe Podlasie. Poza omawianym obszarem ilość i siła burz będzie w znacznym stopniu ograniczona. Zdecydowanie groźniej wyglądają prognozy na wtorek, ale o tym wkrótce.

Prognoza pogody na dzień 27.05.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza obszaru burz według IMGW-PIB na dzień 27.05.2019 r.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

Najnowsze wieści pogodowe na portalu

https://fanipogody.pl/