Wtorek przyniesie niebezpieczne burze. Możliwe duże szkody w Polsce

Na bardzo krótki okres czasu odbudowała się nam zachodnia cyrkulacja atmosfery. Dzięki, której do naszej części Europy dotarła chłodniejsza masa powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Natomiast coraz silniejsza adwekcja z południa sprzyjać ma zwłaszcza w poniedziałek, ale głównie spodziewana jest duża aktywność burzowa we wtorek.

Wiele wskazuje, że już we wtorek wielu mieszkańców Polski będzie musiało zmierzyć się z silnym załamaniem pogody. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą powstawaniu silnych burz zdolnych do powodowania szkód.

Już w poniedziałek nad zachodnie dzielnice dotrze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, po ciepłej stronie jego prognozowany jest rozwój burz, o czym więcej piszemy tu.

Modele numeryczne od dłuższego czasu wskazują, iż największa aktywność burzowa może zaznaczyć się na obszarze województw południowo – wschodnich, wschodnich, częściowo południowych i częściowo północno – wschodnich, gdzie oprócz istotnie zwiększonej niestabilności z wartościami mogącymi oscylować powyżej 1500 J/kg, prawdopodobne jest nasunięcie się odcinka wzmożonego przepływu poziomego powietrza, którego prędkość może przekroczyć nawet 20 m/s w środkowej troposferze.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą powstawaniu nie tylko pojedynczych burz, ale także większych struktur wielokomórkowych, przyjmujących postać klastrów burzowych. Istotnie podwyższone pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km, silniejszy skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery doprowadzić może do powstaniu kilku silnych burz superkomórkowych, głównie typu HP. Całkiem prawdopodobne są także struktury o charakterze liniowym, niosące silne, punktowo niszczące porywy wiatru. Niemal równoległy przepływ mas powietrza faworyzować może powstawanie tzw. szlaków konwekcyjnych (ang. training storms), co punktowo prowadzić ma do nadmiernych sum opadów i zalań.

Co więcej należy liczyć się z opadami gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Szczególnie duży grad padać może z burz superkomórkowych. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe charakteryzować będą się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną. Wiatr osiągnie od 70 k/h do 95 km/h, punktowo więcej.

Nie można wykluczyć 1-2 przypadków trąb powietrznych, w sprzyjających warunkach, zwłaszcza związanych z mezocyklonem burz superkomórkowych.

Na ogół wtorkowe burze przemieszczać będą się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z południowego-zachodu na północny-wschód. Nieco inną trajektorie mogą mieć superkomórki burzowe z powodu obecności mezocyklonów.

Pierwsze burze mogą powstać już około południa ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudniu we wtorek. Pod wieczór burze zaczną tracić na intensywności, punktowo utrzymają się do pierwszej części nocy.

Prognozowany obszar burz we wtorek (IMGW-PIB, mapa orientacyjna)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Najnowsze wieści pogodowe na

www.fanipogody.pl