Pogoda na poniedziałek 3 kwietnia. Opady śniegu. Coraz silniejszy antycyklon w regionie

Wchodzimy w okres ochłodzenia w Polsce. Niestety, pogoda na poniedziałek przypominała będzie bardziej zimową, niż wiosenną. Coraz silniejszy wpływ na pogodę w regionie będzie miał wyż. Jednak dziś jeszcze nie zabraknie opadów. Do tego będą to prawdopodobnie opady śniegu. Zapraszam więc na prognozę pogody na 3 kwietnia dla Polski. Zaczynami od sytuacji barycznej.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Na południu Skandynawii coraz mocniej rozbudowuje się wyż. Na pewien czas zablokuje on zachodnia cyrkulację powietrza. Mało tego, w drugiej części rozpoczynającego się tygodnia wiele wskazuje na to, że cyrkulacja zmieni się na południowo wschodnią, a do Polski docierać zacznie powietrze aż z regionu Morza Czarnego. Jednak wracając do pogody na poniedziałek. Spływa do nas chłodne powietrze z północy. Sprawdź również: Prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski

Pogoda na poniedziałek. Chłodne masy powietrza nad Polską

Spływ chłodnych mas powietrza z północy skutkował będzie dość niskimi temperaturami w kraju. Podczas gdy na początku weekendu termometry lokalnie wskazywały nawet 16 stopni, tak pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie nam dużo niższe temperatury powietrza.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury powietrza
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatur powietrza

Najcieplej, o ile można w ogóle tak powiedzieć, na zachodzie Polski. Tutaj termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazywały będą 6-7 stopni powyżej zera. Im dalej na wschód kraju tym temperatury maksymalne będą niższe. Na wschodzie termometry wskazywały dziś będą zaledwie do 4 stopni Celsjusza. W górach i na obszarach podgórskich pogoda na poniedziałek przyniesie całodobowy mróz.

Prognoza wiatru na 3 kwietnia dla Polski
Prognoza wiatru na 3 kwietnia 2023 dla Polski

Szczęśliwie pogoda na poniedziałek nie przyniesie silniejszego wiatru, który obniżałby temperaturę odczuwalną. Na wschodzie kraju wiało będzie do 40 km/h. W centrum i na zachodzie wiatr będzie jeszcze słabszy.

Chłodne masy powietrza. Możliwe opady śniegu

Niestety, chłodne masy powietrza spływały będą z północy w całym profilu troposfery. Wschód kraju pozostanie dziś jeszcze pod wpływem niżu. Dlatego też we wschodniej połowie Polski pogoda na poniedziałek przyniesie opady.

Pogoda na poniedziałek. Opady śniegu w części Polski
Pogoda na poniedziałek. Opady śniegu w części Polski

W związku z tym co napisałem powyżej (chłód w pionowym profilu troposfery) dziś nad Polską padać może śnieg. Największe prawdopodobieństwo na opady śniegu zanotujemy na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Nie będą to oczywiście silne śnieżyce, jednak lokalnie krajobrazy mogą na krótki czas się zabielić. EDIT: Potwierdzam. W Lublinie o godzinie 5.30 rano krajobrazy są białe. Polska Zachodnia dostawała będzie się pod wpływ wyżu, dlatego też w zachodniej połówce Polski możliwe są nawet rozpogodzenia. Ciśnienie atmosferyczne szybko rośnie. Dziś barometry w Polsce wskazywały będą ponad 1025 hPa.