Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na sobotę 1 kwietnia 2023. Mnóstwo dynamiki. Opady konwekcyjne i burze nad Polską

Pogoda na sobotę dla Polski. Duża dynamika, burze i opady

Miłośnicy spokojnej, nudnej pogody nie będą dziś szczęśliwi. Pogoda na sobotę przyniesie nam mnóstwo dynamiki. Na niebie pojawiały będą się chmury kłębiaste, przez kraj przechodziły będą lokalne ulewy i burze. Z północy nadciąga ochłodzenie, jednak jeszcze dziś nie obejmie Polski. Zapraszam na prognozę pogody na 1 kwietnia 2023. Obiecuję, że nie będę robił sobie żartów, jednak wy nie zapomnijcie wkręcić kogoś w prima aprilis.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Przyznajcie, że dzieje się nad Polską i w regionie patrząc na powyższą mapę synoptyczną. Północna część Europy znajduje się pod wpływem niżów. Z niżami związane są fronty atmosferyczne, które dziś znajdą się dziś w regionie. Nad krajem znajdzie się w dzień front okluzji, natomiast z północy zbliża się do nas front chłodny, który odpowiedzialny będzie za ochłodzenie w północnej części kraju. Jednak po kolei.

Pogoda na sobotę. Temperatury w Polsce

Mróz nam odpuścił. Można by powiedzieć, że nareszcie, ponieważ mamy kwiecień. Jednak pogoda zaskoczy nas negatywnie w przyszłym tygodniu, a ochłodzenie to zacznie się właśnie dziś.

Pogoda na sobotę. Ochłodzenie nadejdzie z północy Polski
Pogoda na sobotę. Ochłodzenie nadejdzie z północy Polski

Chłodne, arktyczne masy powietrza front spłyną na północ kraju już od godzin porannych. Podczas, gdy w godzinach południowych w południowej połowie kraju termometry pokazywały będą ponad 15 stopni, na północy będzie już o 10 stopni chłodniej. Ochłodzenie to postępowało będzie dalej na południe, by w niedzielę ponad 10 stopni było już tylko na krańcach południowo wschodnich. Pogoda na sobotę, z jednej strony przyniesie więc całkiem przyjemne temperatury w południowej połowie kraju. Z drugiej strony z północy, wraz z chłodnym frontem postępowało będzie silne ochłodzenie. Więcej o tym pisałem we wczorajszym wpisie, w którym opisywałem, jak upał wypchnięty zostanie na koszt powietrza nawet o 20 stopni chłodniejszego.

Dynamiczna pogoda w sobotę w Polsce

Powyżej opisywałem, że pogoda na sobotę przyniesie nam fronty atmosferyczne nad Polską. Obecność frontów atmosferycznych nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów na pierwszy dzień nowego miesiąca.

Mnóstwo opadów nad Polską
Mnóstwo opadów nad Polską

Praktycznie nie będzie dziś w kraju miejsc, w których nie są możliwe opady deszczu. W skutek obecności frontu już od godzin porannych w kraju dochodziło będzie do rozwoju chmur kłębiastych. Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie dość niska, dlatego większość z chmur kłębiastych przynosiła dziś będzie opady deszczu. Lokalnie będą to opady bardzo intensywne (choć przelotne). Szanse na burze dziś nad Polską są, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych w kraju jest niskie.

Pogoda na sobotę. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na sobotę. Słaby wiatr w Polsce

Wiatr podczas przechodzenia komórek konwekcyjny może się wzmagać, jednak nie pogoda na sobotę nie przyniesie silnego wiatru w kraju. Mocniej wiało będzie na zachodzie i północy Polski. Jednak i tutaj porywy wiatru to maksymalnie 40-50 km/h. Na wschodzie, poza obszarami nad którymi przechodziły będą komórki konwekcyjne wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne w sobotę nad ranem spadnie poniżej 1000 hPa. Szczęśliwie od godzin okołopołudniowych ciśnienie atmosferyczne w regionie zacznie powoli rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk