Pogoda na sobotę 11 marca 2023. Wichura, śnieżyce i burze w Polsce. Dynamiczna walka wiosny z zimą

Piątek przyniósł nam całkiem solidny atak zimy na północy Polski. Podczas gdy mieszkańcy regionów północnych obserwowali intensywne opady śniegu, na południu temperatury sięgały 18 stopni Celsjusza. Pogoda na sobotę przyniesie dalszą walkę zimy z wiosną. Znów będzie dynamicznie. Szczegóły poniżej, ale zacznijmy od sytuacji barycznej w regionie.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Na zachód od kraju rozbudowuje się słaby wyż blokując na kilkadziesiąt godzin napływ aktywnych niżów z zachodu w nasz region. Polska jednak nadal pozostaje pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia i strefy frontowej, która dziś znajdzie się blisko wschodnich granic kraju. Na Atlantyku „czają” się już kolejne niże, które namieszają w pogodzie nad Europą na koniec weekendu. O tym kiedy indziej. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na sobotę w Polsce. Przeczytaj również: Śnieżyce nad Polską. Walka wiosny z zimną

Wichura, śnieżyce, a nawet burze

Pewnym jest, że czeka nas kolejny dzień z bardzo dynamiczną aurą. Zacznijmy może od wiatru, bo dziś w Polsce dmuchnie bardzo mocno.

Pogoda na sobotę. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na sobotę. Silny wiat w Polsce

Na nizinach wiatr najmocniej wiał będzie w południowej Polsce. Przed południem najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się na południowym zachodzie i zachodzie Polski. W ciągu dnia strefa silnego wiatru przemieszczała będzie się na wschód. Około południa mocno wiać będzie już prawie w całym kraju z wyłączeniem wschodu, gdzie silny wiatr dotrze po południu. Na nizinach w Polsce pogoda na sobotę przyniesie wiatr wiejący w porywach z siłą 90-100 km/h. W górach i na obszarach podgórskich siła wiatru w sobotę znacznie przekraczać może 100 km/h.

Prognoza opadów na sobotę 11 marca
Prognoza opadów na sobotę 11 marca

Pogoda na sobotę przyniesie mnóstwo opadów atmosferycznych. W pierwszej części dnia w centrum i na wschodzie spodziewamy się opadów deszczu. Lokalnie padać może dość mocno. Spodziewamy się rozwoju konwekcji. Możliwe są również słabe burze. Z zachodu do kraju wkraczać zacznie ochłodzenie, a wraz z nim strefa opadów, tym razem śniegu. Lokalnie śnieżyca może być intensywna. Do wieczora w sobotę opady dotrą na wschód Polski.

Pogoda na sobotę. Ochłodzenie w całym kraju

Tak jak wspominałem powyżej, dziś z zachodu do Polski spływać zacznie chłodniejsze powietrze. Doskonale widać to na mapach temperatury na godziny okołopołudniowe.

Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury

Podczas gdy na wschodzie kraju i za naszą wschodnią granicą zalega jeszcze ciepłe powietrze, od zachodu widać już, że temperatury są znacznie niższe. W czasie gdy przed południem na wschodzie Polski temperatura sięgać może 8 stopni Celsjusza, na zachodzie Polski będą miejsca, w których temperatura będzie ujemna. W dzień ochłodzenie będzie postępowało z zachodu na wschód. Po południu i wieczorem lekki mróz obejmie dzielnice centralne i wschodnie. Ponieważ powoli dostajemy się pod wpływ wyżu, ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. Podczas gdy z rana wartość ciśnienia to około 990 hPa, w godzinach popołudniowych w sobotę barometry pokażą już ponad 1000 hPa. W kolejnych godzinach zapraszam na stronę główną. W planach wydawniczych mamy dziś wpis o burzach, opiszemy dokładniej dzisiejszą śnieżycę, a także zerkniemy w prognozy pogody dla Polski. Sprawdzimy kiedy jest szansa na nadejście wiosny na dłużej.